left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazartesi, 19 Şubat 2018
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Kürt Gerçekliği; Abdullah Öcalan Ve Talabani-Barzani Yazdır E-posta
Yazar Mecit Öztekin   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

%68 , Kerkük'teki Kürt oyları oranı. Türkiye'deki Kürtlerin bile sevindiği bir rakam. Zira Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm baskılarına rağmen bir Kürt gerçeğinin tescillenmesi ve resmi kayıtlara geçirilmesi açısından yüzler gülümsüyor.Bu durum aslında çok aldatıcı bir orandır. Her türlü tehdide ve baskıya rağmen Diyarbakır'da beğenmediğimiz ve başarısız bulduğumuz DEHAP bile bu orandan fazlasını alıyor.Kaldı ki Sünni ve Araplar secimi boykot ediyorlar ve tüm Türkmenler için sadece iki sandık kuruluyor ve çoğu oy kullanamıyorlar. Sonuç %68 , peki bu nasıl bir Kürt kenti mantığı ve bu neyin sevinci. Görülüyor ki Türkiye'deki Kürtlerin sevinci ile Güney Kürdistan'daki sevinç farklı. Bir tarafta var olmanın sevinci diğer tarafta çok olmanın sevinci. Bu da aslında orada gelinen bilinç ile burada gelinen bilinç arasındaki farkı gün yüzüne çıkartıyor.

Devamını oku...
 
Dünya Hanımlar Gününüzü .................! Yazdır E-posta
Yazar Nur Sürer   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Yeni yolcular, ikinci defa merhaba demek istiyorum. Tek heceli kısacık kelimeler vardır anlamına bakınca kısalığını aşıp koskocaman birşey olur. Mesela; hırs, kin, öç, soy, ırz, sır, risk, rest, norm, mask, hırt, erk, örf, puşt... Bir de bunların içinde olumluları var yol, yurt, aşk. Yol kelimesi de bunlardan biri, insanın ufkunu açan bir kelime, emeklemeye başladığımız andan itibaren biliriz, asıl anlamını ise büyüyünce keşfederiz. Sitenizin adını beğeniyorum. Bir de önüne yeni'yi eklemişsiniz Bu daha da iyi olmuş. Çünkü eski yürüdüğümüz yol iyi bir yol değildi.

Devamını oku...
 
Ters Yüz Edilmiş Tarihimiz Yeniden Yazılmalıdır Yazdır E-posta
Yazar Em. Kur. Yarbay Osman Deniz   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Osman Deniz Anlatıyor :

“ Fethi Gürcan , Talat Turhan’a “ mektupçu” derdi. Biz ihtilal hazırlıklarıyla uğraşırken o genç subaylara bildiri dağıttırırdı. Onun için adı “mektupçu” kaldı. Başka bir lakabı daha vardı ; “Kürt Talat” diye.Fakat bu lakap 12 Mart döneminde takılmıştı. Kendisi ile cezaevindeyken bu lakap üzerine bir söyleşim oldu. “Kendinden büyük bedene sahip olunamaz” demiştim. “Mektupçu” lakabıyla anıldığı dönemde bir bildiri yüzünden tutuklanmış ve bir müddet bizlerle beraber Mamak Askeri Cezaevi’nde yatmıştı.

Devamını oku...
 
9 Mart 1971 Tezgahının Görevlileri: Samba Davası Yazdır E-posta
Yazar Ömer Gürcan   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

- "03 Mart 1971 Toplantı'sına bakmak lazım. Bir provokasyon toplantısı yapıldı;bende ordayım.Bir tarafta Ordu'nun 5 generali, bir tarafta 5 eski ihtilalci;içinde bende varım"

- "Bu 10 kişi bir İhtilal hazırlığında mı? Siz orada ne arıyordunuz ?

- " Hayır; Türkiye'nin...Eeee...Tabii bir 'İhtilal' giden,yani "Darbe'ye "giden bir Ordu var. O'nun görüşmesini yapıyorlar. "

- "Siz orada ne arıyorsunuz,siz bu cuntanın içindesiniz.?"

Son Güncelleme ( Cuma, 05 Mayıs 2006 )
Devamını oku...
 
9 - 12 Mart 68 Hareketinin Söndürülüşü, Gençliğinin Katledilişi Yazdır E-posta
Yazar Tuncay Çelen   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Genç Türkiye Cumhuriyetinin kısa tarihi; türlü entrika ve oyunlarla ilerici ve devrimci hareketlerin, yolundan saptırılması, sistemin denetimine sokulması ve yok edilmesiyle sonuçlanan olaylarla doludur. Tüm bu “oyunlar” gözlerimizin önünde gerçekleştirilmiş, aynı süreç defalarca tekrarlanmış olmasına rağmen, olayların yeterince değerlendirilip, gerekli dersler çıkarılmamıştır. Bunun sonucu olarak karşı güçler hakkında gerekli bilgiler değerlendirmeler yapılmadan; bu güçlerin daha önceki benzer durumlarda uyguladığı yöntemler, taktikler, “oyunlar” göz önüne alınmadan girişilen hareketler başarısızlığa uğratılmış ve karşı güçlerce kendi çıkarlarına zarar vermeyecek yönlere saptırılarak gerçek amacından kısa sürede uzaklaştırılmıştır.

Devamını oku...
 
Kızıldere Yazdır E-posta
Yazar Tuncay Çelen   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

"Toprakta, tohumda hakça" diyerek, isyan eden ve isyanlarıyla Selçuklu Devleti'nin sonunu getiren Baba İshak'ları, Baba İlyas'ları ; "Ferman padişahın dağlar bizimdir", diyerek, zalime başkaldıran, dağları dost bilen, boyun eğmeyi değil, isyanı seçen Dadaloğlu'nu bağrına bastığı gibi.

Kızıldere’ye türküler yakıyordu, Anadolu halkı; İnancı için ölümü kucaklayan ve "Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan" diyen Pir Sultan Abdal'ların yaktığı türküler gibi.

Devamını oku...
 
Kürtler Rüzgarın Savurdukları ! Yazdır E-posta
Yazar Candemir Sipahi   
Salı, 05 Nisan 2005

1514 yılı, ağustos ayının son haftasına girilmişti. O gün kuşların ve ağustos böceklerinin ötmediği bir gündü. Osmanlı ordusunun sağ kanadına Safevi süvarileri saldırıyordu, başlarında Şah İsmail’in sağ kolu Mehmet Han Ustaclu vardı. “Çabuk takviye!” diye bağırdı Sultan Selim.“Merak buyurmayınız sultanım” dedi sadrazamı Hersekzade Ahmet Paşa ve devam etti ; “Emir Şeref kulunuzun Kürt birlikleri ihtiyatta bekliyorlar”. Gerçektende Anadolu beylerbeyi Sinan Paşa komutasındaki Anadolu ve Karaman birlikleriyle beraber savaşan Kürt’lerin de yardımıyla sağ kanattaki Safevi saldırısı durduruldu ve yoğun top ateşi Mehmet Han Ustaclu’nun işini bitirdi. Artık bütün güç soldan saldıran Şah İsmail’in üzerine gönderilecek ve Şah Tebriz’e kadar arkasına bakmadan kaçmak zorunda kalacaktı. Artık Osmanlılar’a Bağdat yolu gözükmüş, emir Şeref’de kendisini zindana attıran Şah İsmail’den öcünü almıştı.

Devamını oku...
 
Bayrak Provokasyonunun Düşündürdükleri ve Demokratik Toplum Hareketinin Kısa Eleştirisi Yazdır E-posta
Yazar M. Toros Gürkaya   
Salı, 05 Nisan 2005

“İnsanlar kendi tarihlerini kendileri yaparlar “ diyordu Marks, “ ama kendi keyfiyetlerine göre, kendi seçtikleri koşullar içinde yapmazlar, doğrudan veri olan geçmişten kalan koşullar içinde yaparlar “ diye eklemeyi de ihmal etmiyordu.

Dünyada burjuva araştırmacıların önemli bir kısmının dahi hak verdiği bu toplum-bilimsel yaklaşımı Demokratik Toplum Hareketi Oluşumu (D.T.H.) başlangıcından bu yana unutmuş göründü.

Ama tarih Ortadoğu gibi geniş bir coğrafya içinde yazılmak istenince ne yazık ki, bölgenin Kürt aşiret ilişkileri üzerine çöreklenmiş ilkel milliyetçiliğinin olanca ağırlığı D.T.H. yöneticilerinin beyinlerinin üzerine bir dağ gibi çöküverdi.

Devamını oku...
 
Yeni Oportünizm Ve Demokratik Cumhuriyet Yazdır E-posta
Yazar M. Toros Gürkaya   
Salı, 05 Nisan 2005

Bilindiği üzere son zamanlarda ülkemizde Kürt meselesi yalnızca Türkiye solunda değil, aynı zamanda burjuva saflarda da dikkatleri çeken ölçülerde üzerinde tartışmaların yapıldığı belirgin bir durum kazandı. Bunun başlıca nedeni Kürt hareketinin ulusallaşmadan sınıfsallaşmaya doğru bir değişim içerisine giriyor bulunmasıdır. Kürt halkı, Türk halkıyla içselleşen tarihsel barışçıllığını yeniden bilinç düzeyine çıkarttıkça ve bunu daha da derinleştirmeyi düşündükçe, yoksul emekçilerden yana safını daha da belirginleştiriyor. Demokratik Cumhuriyet açılımının aynı zamanda ülke genelinde sınıfsal mücadelede yaşanan tıkanmanın önünün açılmasında sahip olduğu dinamiğin itici gücü ve ivmesiyle devrimci saflardaki tutku, ...

Devamını oku...
 
Duyuru Yazdır E-posta
Yazar Ümit Özbek   
Salı, 05 Nisan 2005

“.....Bir günler, bey takımı arasında avcılık tutkusu pek yaygınmış Fransa’da. Attığını vurmak kolay değil, boşa atmak da heves kırıcı ya; ormanlarda, daha kuşlar yumurtadayken, geniş alanlar üstüne ağ gererlermiş. Uçuş denemelerine başlayıp da yükselince ağlara çarpıp düşe havalana büyüyen kuşlar öylesine koşullanırlarmış ki, av mevsimi gelip de ağlar kaldırılınca belirli yüksekliğin üstüne uçamazlar, kolayca vurulurlarmış.

Devamını oku...
 
Fethi Gürcan'ın Harbiyelileri Yazdır E-posta
Yazar Ümit Özbek   
Salı, 05 Nisan 2005

Ömer Gürcan; 27 Haziran 1964’de idam edilen, 21 mayıs 1963 direnişinin Şövalye Ruhlu İhtilalcisi Süvari Binbaşısı Fethi Gürcan’ın 4 çocuğundan biri.. 56 yaşında. O da bir “süvari” ve o da bir “muhalif”.1966 yılında ODTÜ Elektrik Mühendisliği bölümüne girdi.Aynı yıl ODTÜ’de askeri öğrenci bursunu kazandı. Resmi üniformasını giydikten on beş gün sonra, ordu üst yönetimi tarafından, “Fethi Gürcan’ın oğlu” olduğu gerekçesi ile bursu iptal edildi.Bir yılı aşkın hukuk mücadelesinin ardından Danıştay kararıyla tekrar askeri öğrenci oldu. 12 Mart Askeri Muhtırası’ndan sonra askeri öğrencilikten yeniden çıkarıldı. Öğrenimini sivil olarak tamamladı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra. babasının kader arkadaşı, idam kararı Meclis’ten dönen Em.Ütğm. Erol Dinçer’le birlikte, “ordu içinde örgütlenmek” iddiasıyla gözaltına alındı.

Devamını oku...
 
Bayrağa Sevgi, Kürtlere Nefret Yazdır E-posta
Yazar Rahmi Yıldırım   
Cuma, 25 Mart 2005

Mersin'deki Nevruz kutlamalarında Türk bayrağını yere çalan, yakmaya çalışan çocuklar yakalanıp hapse atıldı.

Çocuklar bu densizliği kendileri mi akıl ettiler? Yoksa birileri mi akıl verip ellerine bayrak tutuşturdu, yani olay 6-7 Eylül türünden provokasyon mudur, artık mahkemelerin bileceği iş.

Bu aşamada öncelikle tedirginlik duyulması gereken nokta, Türk-Kürt kardeşliğinin onulması çok zor bir yara aldığı; dahası, kardeşliğin yerini düşmanlığın almakta olduğu. 

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 181 182 183 184 185 186 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 2209 - 2220 / 2224
Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2761
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 32363373
Syndicate
 
left
Top! Top!
right