left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Cumartesi, 16 Şubat 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
DP VE AKP DÖNEMLERİNİN BAŞARILI OLDUĞUNU SAVUNANLARA Yazdır E-posta
Yazar Celal ÖZCAN DevParti Genel Bşk.   
Cumartesi, 28 Ocak 2017

 

Para bolluğu ile ilgili görsel sonucu

Bir tezi savunurken, esaslı savunmak gerek. Zamanda ve zeminde savunmak gerek. Şartları iyi bilmek gerek en önemlisi de olayları/olguları çarpıtmamak gerek.
Dünyada para bolluğunun olduğu 2 dönem var.
1. II. Dünya savaşı sonrası. Yıkılmış (Kapitalist) dünya ekonomisini yeniden ayağa kaldırmak için sürekli para basılır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere paralar dağıtılır. Türkiye de bu dönemden Marshall ve Truman Doktrinleri ile bolca nasibini alır. Ama verilen paraların kullanılacağı alanlar da verenlerce belirlenir. YOL yapılacaktır, İNŞAAT yapılacaktır. Üretim ve Teknolojik alanlara harcanmayacaktır paralar. Teknoloji isteniliyorsa eğer; parayı dağıtanlar uygun gördükleri, artık kendilerince çok geri kalmış teknolojileri aktarabilirlerdi. Siyasi yapıyı da parayı dağıtanlar belirledi. Kurtuluş savaşı gelenekli vatan millet savunucusu kadrolarla bu işler yapılamazdı. Moda "çok partili" olmaktı. DP, Menderes Bayar efsanesi buradan doğdu.

 

2. Dünyada Paranın bol olduğu 2. dönem ise 2001 de az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri vurmaya başlayan ve giderek başta ABD olmak üzere kimi AB ülkelerini de içine alarak giderek sistemsel hal almaya başlayan ve günümüzde de etkileri halen devam etmekte olan krizdir. Yine Krizden çıkış yolu olarak para basmaya yönelindi. ABD ve AB merkez bankaları milyarlarca Dolar ve Euro bastılar. Paranın dağıtılacağı yer aramaya başladılar. Mekanizma yine aynı şekilde çalışmaya başladı. Yeni dönemin sloganı "Küreselleşme" idi. Bu sloganın fiiliyatta işleyişi; açın sınırlarınızı, biriktirdiğiniz tüm varlıkları satın bize, siz imar işleriyle uğraşın YOL yapın İNŞAAT yapın. Modernleşin. Ya teknoloji! Ya Üretim! Vaz geçin hizmet sektöründe asıl kazanç. Peki ikinci dönemde siyaset nasıl şekillendi. Çok partili hayat doğmuştu bir kere boğmaya gelemezdi. Dönemin sloganı "istikrarlı tek parti hükumeti" oldu. Para dağıtılan ülke siyasetleri buna göre dizayn edildi. Ülkemiz de bu dönemden fazlasıyla nasibini aldı. AKP efsanesi bu şartlarda doğdu.
Peki sonuç ne oldu. 1 para bolluğu döneminde; II. dünya savaşından 0 (yazıyla sıfır) borç ve 30 ton altınla çıkan Türkiye, DP iktidarının son zamanlarında ABD ye “para vermezseniz Rusya dan alırım” restini çekti. Malum şekilde iktidardan devrilince yerine gelen AP hükümeti 70 cente mahkumuz deyip IMF nin kapısında yatmaya başladı. Bir sefer el verilmişti kol kurtarılamıyordu.
Para bolluğu döneminin İktidarı olan AKP nin 14 yıllık iktidar dönemi sonunda varılan sonuç ne? Biz söylemeyelim, Hükümet sözcüsü N. Kurtulmuş söylesin; "(mealen) Arkadaşlar kandırılmış yada yanılmışlar. Sadece İnşaat ile kalkınma olamayacağını atlamışlar. Bu düşünceye varmalarının nedeni herhalde sürekli bol para geleceği düşüncesinden kaynaklanmıştır diye düşünüyorum. Artık politikalarımızı değiştireceğiz, çeşitlendireceğiz."
Bu arada borç durumu; 2002 de 130 milyar dolar. iken 2016 yılında ise 411 milyar dolar. 2017 yılında ödenecek olan dış borç 50 milyar dolar.
 
Sonraki >

Yorumlar

Şu anda herhangi bir yorum yapılmamış - Aşağıdaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale için yorum ekleyin: DP VE AKP DÖNEMLERİNİN BAŞARILI OLD... ...

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede görüntülenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 35582820
Syndicate
 
left
Top! Top!
right