left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazartesi, 19 ubat 2018
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarmz
Haberler
TV Programları
ner Grcan Ktphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulan
Gün Gelir Bir Güz Süpürür Bizi Yazdr E-posta
Yazar FUNDA DÖRTKAŞ   
Cumartesi, 02 Eyll 2017

Bu güz, süpürsün kötü olan ne varsa. Özlediklerinize, sevdiklerinize ve kendinize verdiğiniz kıymet, birkaç güne yapraklarını dökmeye başlayacak olan ağaçların gövdesi kadar güzel ve güçlü olsun.

 

 

Devamn oku...
 
Adım barış! Yazdr E-posta
Yazar Yusuf Nazım i   
Cumartesi, 02 Eyll 2017

Belki de hiç gelmeyecekmiş sanılan, lakin hep sabırsızlıkla beklenen, geldiğinde ise, ıssız tepelerin yamaçlarında, dağ menekşeleri gibi deli dolu açacak taptaze bir baharım ben.

 

 

Devamn oku...
 
AKP İŞTE BÖYLE ÇÖKÜYOR Yazdr E-posta
Yazar Merdan Yanardağ   
Perembe, 31 Austos 2017

Bu ülke gerici saldırıya teslim olmayacak, göreceksiniz.

 

Merdan Yanardağ: AKP İŞTE BÖYLE ÇÖKÜYOR

 

Devamn oku...
 
SÖZDE SAYGI VE AHLAK KUMKUMALARI Yazdr E-posta
Yazar TURGUT KOÇAK   
Perembe, 31 Austos 2017

Böyle zamanlarda ya sekterlik yapıp bir kenarda oturur ya da faşizme karşı asgari birlikteliklerin içinde yer alırsın. Gerçekler bu denli açıktır, yaşam da bu denli dayatıcı ve öğreticidir.

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

 

Son Gncelleme ( Perembe, 31 Austos 2017 )
Devamn oku...
 
Sarp Kuray: Devrimciler CHP'ye katılmalı! Yazdr E-posta
Yazar Toplumsal Haber/ Ali Avcu   
aramba, 30 Austos 2017

Biz devrimci insanlarız bu dönemde kendi güçlerimizle karanlığı göğüsleyemeyeceğimizi düşünüyorum. Önümüzdeki adımın bir politik devrim olduğunu düşündük. Böylece Cumhuriyet Halk Partisi kitlesinin Cumhuriyet Halk Partisi’ni toplanma yeri olarak gördük. Böyle tanımlamalarla güçlü yaparak orada toplanabiliriz. CHP'de yönetici kadrosunun buna hazır olması lazım. El uzatılıyor ve o eli tutacak el lazım yani. Bu güne kadar bazı arızalar olmasına rağmen bu elin tutulduğuna da inanıyorum ben."

 

Sarp Kuray: Devrimciler CHP'ye katılmalı!

 

Devamn oku...
 
Sarp Kuray: Ülkemiz, Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana en karanlık dönemini geçiriyor Yazdr E-posta
Yazar Emre Orman   
aramba, 30 Austos 2017

Biz tam bağımsızlıktan yanaydık, cumhuriyetten yanaydık, cumhuriyetin daha demokratik bir cumhuriyet olmasını istedik ve bunun emek ekseninde olmasını istedik. Bu, cumhuriyetin inkarı anlamına gelmez; cumhuriyetin daha ileri götürülmesidir. Ne derece muvaffak olduk veya olmadık, o tarihe bırakılmış bir iştir. Ama mücadelemizde cumhuriyetin inkarı yoktu, Anadolu ordumuzun inkarı yoktu, onun başkomutanının inkarı yoktu, aydınlanmanın inkarı yoktu. Aydınlanmayı, Avrupa aydınlanmasından farklılığıyla da konuşsak; aydınlanmaya sahip çıktık, kadın haklarına sahip çıktık, çevreye sahip çıktık, bu ülkenin yoksuluna sahip çıktık, bütün yoksul köylü hareketlerinin içinde olduk, işçi sınıfının 15-16 Haziran büyük yürüyüşünün içinde olduk, bütün grevlerde olduk. Yani bugün bu mevziyi alışımızda kendi tarihimiz bizim aynamızdır esasında. Bizim tarihimizi bilenler, bize kendi penceremizden bakanlar bugün bu tercihi yapmamızın öyle eklektik bir tercih değil; esasında damardan bir tercih olduğunu görür. O anlamda bu mevzileniş böyle oldu, adalet arayışı da.

 

Sarp Kuray: Ülkemiz, Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana en karanlık dönemini geçiriyor

 

Devamn oku...
 
#YersizYurdsuz: Yer’sizler savaşa nasıl hazırlanmalı? Yazdr E-posta
Yazar NEŞE ÖZGEN   
Cumartesi, 12 Austos 2017

Yer tartışmaları kaçınılmaz biçimde ev ile özdeşleşir. Mekan, harita, topografya değil, “yer” neresidir? Sığındığımız çocukluk dünyamız, memleket, ev olarak tarifleriz yeri. Hafızamıza çaktığımız çocuk dünyası, nostaljik olmayan ancak yaşam ışığını tutmak için kullandığımız anılar ve bunun ötesinde kendi içimizden dışarıya uzatabildiğimiz bir sosyal uzantıdır yer. Bu anlamda dış dünyayı yeniden kurmak için de kıymetli  bir töz’dür. Ki bu nedenle bizde zaman zaman “gönül” olarak da adlandırılır. Bazen “can” olarak da.


 

Neşe Özgen ile ilgili görsel sonucu

 

Son Gncelleme ( Sal, 22 Austos 2017 )
Devamn oku...
 
Bana göre fraksiyonlar dönemi kapanmıştır Yazdr E-posta
Yazar AHMET TULGAR & İSHAK KARAKAŞ   
Sal, 01 Austos 2017

 Bana göre fraksiyonlar dönemi kapanmıştır. Bütün birikimlere saygılıyım. Bugün bizim 60 parçaya,  70 parçaya ayrılmış  -tek parçaya döner mi bilmiyorum- solla gerek demokrasiyi gerekse barışı tesis etmemize imkân yoktur. O zaman CHP’nin yığınsal gücü var. İşte son yürüyüşü gördük, 5 milyonla bitti. Biz Gebze’de iken 2 bin kişi vardı ve bu yürüyüşün başarılı olmayacağını düşünüyorlardı. Hendek’i,Sakarya’yı yani provokasyon yapılacağını düşündüğümüz yerleri geçtiğimiz zaman, Kandıra’da Kürt arkadaşlarda katıldı. Yürüyüşün başı Körfez’e döndüğü zaman 50 bin oldu, Körfez’i döndüğümüz zaman 100 bin oldu, Dragos’ta 250 bin oldu, Maltepe’de 5 milyon oldu. Bunların hepsi CHP’li değildi. Burası bir platform ve biraz devrimciler destek verdiği takdirde Türkiye’de nelerin değişebileceğini gösterdi. Bu potansiyel önemli. Yoksa CHP’yi 2019’a kadar direnmenin bir platformu olarak görüyoruz. Biz devrimciyiz. 2019’da kıran kırana bir mücadele olacak. Belki 2019’a bile kalmayacak bu iş. Daha da öne alma şeyleri var. Kaybedileceği zaman Türkiye’nin nereye gideceği belli değil ve biz bu dönemde objektif olarak kendi gücümüzün CHP içinde olmasına karar verdik. Tercihimiz böyle oldu. Yoksa giderek sosyal demokrat olalım falan... Böyle bir derdimiz yok. Objektif değerlendirme yaptık. Kitlenin yoğun olduğu ve biraz hareketlendiği takdirde hemen karşılık bulan bir gerçekliğin, birikimin içinde 2019’a hayır kampanyasını götürmek istiyoruz. Lokomotif güç o oldu. Yani diğer dayanışmalar bunun etrafında oldu. Bunu kuvvetlendirmek lazım. Bu değerlendirmenin de 2019’a yönelik olduğunu ve hayır kampanyasından çıkardığımız sonuçlarla birlikte mevzilenmenin burada olduğuna,  burada mevzilenmemiz gerektiğine karar verdik. Benim CHP’ye girişim bu... Bütün hikâye o...

 

sarp kuray nur sürer ile ilgili görsel sonucu

 

Son Gncelleme ( Sal, 22 Austos 2017 )
Devamn oku...
 
Devrim hayalimizi kimse bizden çalamaz. Yazdr E-posta
Yazar cumhuriyet.com.tr   
Sal, 20 Haziran 2017

 

Sarp Kuray CHP'ye katılma nedenini açklad

Yaklak 8 yllk mahkumiyetinin ardndan geçen yl Kasm aynda cezaevinden tahliye olan Dev-Genç kurucularndan, 68 kuann sembol ismi Sarp Kuray 13 Haziran'da CHP'ye üye oldu. CHP'ye katlma nedenini ve gençlik dönemlerindeki mücadelesini Gazete Habertürk'ten Kübra Par'a anlatan Sarp Kuray'n mülakat öyle:

 

Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili görsel sonucu

 

Devamn oku...
 
NCE ZM YESEYDN, SONRA LSEYDN BE ABCM! Yazdr E-posta
Yazar Sema Grcan zcan   
Cuma, 31 Mart 2017

Görüntünün olas içerii: 1 kii, at ve açk hava

Giden bir abinin, elimde kalan son baba parçasnn ardndan, içimdeki harlanp duran yangnla ne yazlr, bilemedim.

Doum günlerimden birinde; “Bak sana hrka aldm, bunu eve götürme, hep muayenehanede kalsn, üüyünce srtna alrsn” demiti. u an srtmda o hrka, “sen gittiinden beri çok üüyorum Abim”

Babam tanmadm, sesi nasld, kokusu nasld bilmiyorum.

Cezaevinde camlar tekmelermiim babamn kucana gitmek için, hatrlamyorum.

Geceleri “babaaa” diye alarmm, hatrlamyorum.

Sonra 12 yana kadar ki çocuklara izin verilmi, babalarna dokunmalar için. Babam idam edilmeden önce, en son Öner abimle beni öpüp koklam, hatrlamyorum.

lk acm, 2,5 yandayken tattm. Emekli Subay Evleri’nde otururken, sabahn erken saatlerinde kap çalnm, Mustafa daym gelmiti. Gözleri çok kzarmt. Annemle, Ablam ona doru kotular, üçü sarlarak çok aladlar. Onlar alyor diye ben de çok alamtm. Yllar sonra anneme,” babam o sabaha kar m asmlard?” diye sordum. “ Çok küçüktün, sen nasl hatrlyorsun o günü?” diye alamaya balad.

Bana hep, babamn yurt dnda olduunu, milli binici olarak yarlara katldn söylediler. Evimizdeki her ey; çay taba, pasta taba, kül tablas, earp…hep at figürlüydü, halâ da öyledir.

Bir yl sonra teyzem ve iki daym da art arda kayboldular ortadan. Nerede olduklarn sorduumda, babamn yanna gittiklerini söylediler bana.

Bu nasl bir yerdi ki babam dönmedii gibi, Onun yanna gidenler de dönmüyordu bir türlü.

Annemin saçlar bembeyazd artk. Ya O da babamn yanna gider de dönmezse diye balad ilk korkularm.

Çünkü beraber uyuduum annem, uykusunda hep “ Fethi” diye sayklyordu. Demek, O da Onun yanna gitmek istiyordu.

Sonralar annem beni deil, ben annemi uyutur olmutum. Asker admlar gibi nefesimi kontrol edip, annemle ayn anda soluk alp vermeye çalyordum. Eer benden hzl veya yava soluklanrsa, sabaha kadar uyuyamyordum.

Böyle böyle balad sevdiklerimi kaybetme korkularm ve bu yalarma kadar peimi brakmad. Her gece sevdiklerimi ölmü gördüm.

Son Gncelleme ( Cuma, 31 Mart 2017 )
Devamn oku...
 
Aabeyim merGrcan'n aziz hatrasna Yazdr E-posta
Yazar Mehmet zgr Ersan 28.03.2017 Maltepe   
Sal, 28 Mart 2017

Görüntünün olas içerii: 1 kii, at

Kim kazanr?
Kim kaybeder?
Kim gider pencerenin önüne?
Kim söyler onun adn herkesten önce?
Kim söyler devrimin türküsünü ?
Biri var
Tar göü
o sevdal
Kazanr.
Kaybetmez.
Söylemez
Biri var, gözlerine sahip
Cesur babasnn
O benim kardeimdi
Aabeyimdi
Yoldamd
cesur mert süvari
Kaplar kapandndan beri
Sosyalizmin umudu kalmadndan beri
Bir süvari
Yol açan
Tar göün tamas gibi
Sevdal o yllara
Gençliin
68 baharna
Kazanr
Kaybetmez.
Söyler onun adn herkesten önce
Dilimiz
Koparrlar onun da ban
Her darbede ylmaz söyler sözünü
Her yerde
Sosyalizmin adn 
Aabeyimdi
Yoldamd
Cesur mert süvari
Devrimin süvarisi 

 
MER GRCAN Yazdr E-posta
Yazar moderatr   
Sal, 28 Mart 2017

GEÇC AYRILIK BENMKS, LK YAZ ÇÇENE GEBEYM. AITLAR YAKMAYIN ADIMA, BEN ÖLMEDM, ÖLMEYECEM.

SÜVAR

 

 

 

 

 

 

 

Görüntünün olas içerii: 1 kii
 
<< Baa Dn < nceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonular 13 - 24 / 2224
Image
"Bir yandan batnn içi snf, öte yandan Asya ve Afrika'nn köleletirilmi halklar milletler aras sermayenin kendilerini ykmak ve efendilerine büyük çkarlar salamak için köle durumuna getirilmek istediini anlad ve sömürge politikasnn iledii suç Dünya içilerince kavrand gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2761
Web Linkleri: 3
Ziyaretiler: 32363277
Syndicate
 
left
Top! Top!
right