left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Cuma, 25 Mayıs 2018
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Taylan Özgür Yazdır E-posta
Yazar Tuncay ÇELEN   
Cumartesi, 23 Eylül 2006

 

Herkes eteğindeki taşları dökmeli …

“TAYLAN ÖZGÜR” DOSYASI  AÇILMALIDIR.

Böyle kalır sanma devran

Yola devam eder kervan

Öldü Sinan, doğdu Taylan

Omuzladı silahını

 

Sinan Cemgil ve Taylan Özgür 68 devrimci hareketinin en sevilen isimlerinden ikisi. Deniz Gezmiş’in sevgili arkadaşları yoldaşları. Zorlu mücadele günlerinin ayrılmaz üçleri. Ölüm bile onları uzun boylu ayıramadı, kısa sürelerle yeniden biraraya geldiler.


Taylan Özgür 37 yıl önce 23 Eylul 1969 da İstanbul’da güpegündüz  herkesin ortasında  Beyazıt Meydanında “kontrgerillanın” tetikçileri tarafından kahpece öldürüldü.


Doğan çocuğuna, çok sevdiği Taylan’ın ismini koyan  Sinan Cemgil 30 Mart 1972’de Nurhak’ta yargısız infazla katledildi.


“Öldüğümde beni Taylan Özgür’ün mezarının yanına gömün” diyen Deniz Gezmiş, 6 Mayıs 1972’de hukuk dışı, öç almaya yönelik  siyasi bir kararla idam edildi.


Emparyalistlere ve işbirlikçiler, arkadaşlarımızın ölülerinden bile korktular.  Deniz’in, vasiyetine rağmen, Taylan Özgür’ün yanına gömülmesine izin verilmedi. Üç fidanın, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in mezarlarının aralarına bile başka mezarlar konuldu. Uzun süre mezarlarının ziyaret edilmesi yasaklandı.


Ama halkın sevgisi yasakları deldi geçti.  Mezarları hergün ellerinde çiçekler, genç, ihtiyar, kadın çocuk yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yıl 360 gün, yaz kış, bir gün bile mezarlarında güller, karanfiller eksik olmuyor. Bugün de 68’li arkadaşları katledilişin 37.nci yılında Taylan Özgür’ü, Cebeci Asri Mezarlığında  ziyaret edecekler.   Onlar, işçilerin, köylülerin, gençlerin emekçilerin bilinçlerinde ve yüreklerinde birlikte yürümeye devam ediyorlar. Sinan’ın oğlu Taylan da bugün 37 yaşında. Türkiye’de her yaştan binlerce adaşı var. Denizler gibi, İnanlar gibi, Ulaşlar, Mahirler gibi onbinlerce çocuğa verildi adları.


Ne yazık ki, dün Taylan Özgürleri, Sinan Cemgilleri katledenler; Deniz Gezmişleri asanlar; bugün onların adaşlarını aynı kirli yöntemlerle yok ediyorlar.


CIA’nın, 1952’den itibaren NATO’YA  bağlı tüm Avrupa ülkelerinde kurdurduğu  “ gladio” “kontr gerilla” “özel harp dairesi” her ne menem şey ise , bugünde çoluk çocuk, genç ihtiyar demeden katliamlarını ve provakosyanlarını sürdürmeye devam ediyor.

Türkiye bu yok olası habis uru, bünyesinde taşımaya daha ne kadar devam edecek ?

1969 da “Taylan Özgür”’ün katlinden doğrudan sorumlu olan bu cinayet  şebekesinin Türkiye uzantısının üzerine o gün gidilmedi. Tetikçilerden, İhsan Çakıcı “delil yetersizliğinden” serbest bırakılarak , yurt dışına kaçırıldı. “Cinayet Dosyası “ kapatıldı. Ama cinayetler sürdü, sürüyor. Çünkü “yılan” yaşıyor.


Dün olduğu gibi bugünde Amerikan emperyalizminin  ve işbirlikçilerinin çıkarları için  ülke geleceği ve  ülke gençliği feda ediliyor.

“Yılanın başı” ezilmeli, bu cinayetler sona erdirilmelidir.  

 Kapatılan, üstü örtülen  “Taylan Özgür” dosyası açılmadan, Susurlukta, Şemdinlide Diyarbakır’da bir görünüp bir kaybolan , “yılana” ulaşılamaz.  Bu konuda herkes bildiklerini açıklamalı, eteğindeki taşı dökmelidir.

1991 yılında, bir sohbet toplantısında, emekli albay Talat Turhan, Taylan Özgür'ü öldürenleri bildiğini, ancak isimlerini açıklayamayacağını söylemişti.


Dahası; "Kontrgerilla” konusunda yazdığı kitaplarla tanınan Talat  Turhan başka bie söyleşide "derin devlet"in eylemlerini anlatırken Özgür'ün öldürülmesini örnek vermiş ve şöyle demişti:


"1978'de Hasan Fehmi Güneş'in İçişleri Bakanı olmasının ertesi günü Taylan Özgür'ün dosyasını kendisine verdim."


 Dosya, Bakan'a verildiğinde odada 3 kişi daha vardı: Deniz Baykal, Ertuğrul Günay ve Uğur Mumcu...


Uğur Mumcu bugün hayatta değil. O da , hala karartılmaya devam edilen  bir cinayet sonucu yaşamdan koparıldı.

Talat Turhan, Hasan Fehmi Güneş, Ertuğrul Günay ve Deniz Baykal hayattalar ve “sol” adına siyaset yapıyorlar. Demokrasiden, özgürlüklerden söz ediyorlar. Katliamları kınayan açıklamalar yapıyorlar . Ama, “Taylan Özgür” dosyasının yıllardır , karanlık köşelerde , tozlu raflarda, “mezara götürecekleri bir sır” gibi saklıyorlar. Neden ?

Herkes eteğindeki taşları dökmelidir. Bu dosyayı saklayanlar demokrasiden ve özgürlüklerden söz edemezler, “sol” adını ağızlarına bile alamazlar.

“Taylan Özgür Dosyası” açılmalı, cinayet aydınlatılmalıdır. Taylan Özgür cinayeti aydınlanmadan, Türkiye özgürleşemiyecektir.


 


 
< Önceki   Sonraki >

Yorumlar
ne gençlerimiz adice şerefsizce katledildi.dirilerinden korktukları gibi ölülerindende korktular son istekleri yan yana gömülmelerine bile izin verilmedi bukadar şerefsizler.onlar bu yola baş koydular amarikanın köpeği olmucaz dediler encecik fidanlar hayatlarından vazgectiler ama öte yandan biz amarikanın köpeği olsak köleliğe uşaklığa alışmışız diyip katlaettiler
Gönderen gökçen on Salı, 10 Mayıs 2011 at 2:45

benim babamda 23 eylül 2009 tarihinde gündüz vurularak öldürüldü katili 1 yıldır ortada yok yani bu türkiyenin gerçeği aramıyorlar bulmuyorlar biz ciğeriizin yandığıyla kaldık.onun için bu ülke için parmağımı oynatmam.taylan özgür gibi ne yiğitlerin başını yedi şerefsizler.
Gönderen şirvan özgür on Çarşamba, 29 Eylül 2010 at 11:25

bu taylan özgürü katleden katiller elbet birgün ortaya çıkacaklardır.Taylan Özgür Dosyası açılmalı, cinayet aydınlatılmalıdır. Taylan Özgür cinayeti aydınlanmadan, Türkiye özgürleşemiyecektir.Bu bir gerçektir.İntikamlar birgün alınacaktır.
Gönderen taylan akkuş on Cuma, 20 Ağustos 2010 at 2:57


 1  2  3  4  Sonraki Sayfa >
Sayfa 1 / 4 ( 8 yorum )

Bu makale için yorum ekleyin: Taylan Özgür ...

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede görüntülenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 33297268
Syndicate
 
left
Top! Top!
right