left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Cuma, 19 Ocak 2018
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarmz
Haberler
TV Programları
ner Grcan Ktphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulan
Kzldere Yazdr E-posta
Yazar Tuncay elen   
aramba, 06 Nisan 2005

Oy dere Kzldere

Böyle akn nere

Bizde halm braktn

Sana can vere vere

Dere bizim deremiz

Suyu aln terimiz

Söyle nedendir dere

Vurulur geçlerimiz

 


DEVRMC DAYANIMAIN EN GÜZEL ÖRNEKLERNDEN BR : KIZILDERE

30 MART 1972

TUNCAY ÇELEN


KIZILDERE. Tokat'n Niksar ilçesine bal küçük bir köydü 30 Mart 1972 tarihine kadar. Ama o gün büyük olaylara sahne oluyor; destans bir direnie, kanl bir yargsz infaza, bir katliama tanklk ediyordu.

KIZILDERE ayn zamanda, bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacmz olan DEVRMC DAYANIMANIN simgesi olarak tarihe iz brakyordu.

Anadolu , bir kez daha , zulme ve zalime kar, hakszlklara ve sömürüye kar isyan eden ; halktan ve hakldan yana yiit insanlarn barna basyordu.


"Toprakta, tohumda hakça" diyerek, isyan eden ve isyanlaryla Selçuklu Devleti'nin sonunu getiren Baba shak'lar, Baba lyas'lar ; "Ferman padiahn dalar bizimdir", diyerek, zalime bakaldran, dalar dost bilen, boyun emeyi deil, isyan seçen Dadalolu'nu barna bast gibi.

Kzldere’ye türküler yakyordu, Anadolu halk; nanc için ölümü kucaklayan ve "Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan" diyen Pir Sultan Abdal'larn yakt türküler gibi.

Çünkü on’lar ; “yollarndan dönmeyen “ bu nedenle idamlarna karar verilen üç yiit arkadalarn Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i kurtarmak için , ölümü göze alyorlard ve gözlerini krpmadan ölümün üstüne yürüyorlard. Aralarnda ki, örgüt ayrlklarna bakmadan, birlikte cezaevinden kaçyorlar, birlikte eylem planlyorlar ve birlikte direniyorlar ve ölüme birlikte kouyorlard.

Aceleleri vard. 9 Ekim 1972 tarihinde Denizler hakknda idam karar verilmiti. Karar avukatlar tarafndan temyiz edildiinden Yargtay aamasndayd. Her an yargtayca karar onaylanabilir ve mecliste oylanarak idam gerçekleebilirdi. damn önlenmesi gerekliydi.

stanbul, Kartal-Maltepe askeri cezaevinde; bata THKO’nun liderlerinden Cihan Alptekin ve dier devrimciler.hummal bir faaliyet içerisindeydiler. Denizleri kurtarmak için darda olmalar, bunun içinde cezaevinden kaçmalar gerekiyordu.Gece gündüz kaçacaklar tüneli kazyor, çkan topraklar yastklara dolduruyorlard. Tünel bitmiti, ancak Cihan ; tünelin o4tay çkmas riskini dahi göze alarak, Mahir’in Selimiye Klasndan, Maltepe Cezaevine getirilmesini bekliyordu.

Beklenen gün geldi, iki örgüt, THKO ve THKP-C , tarihe geçenek büyük bir dayanma içerisinde ; 29 Kasm 1971 tarihinde kazdklar tüneli kullanarak; Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Ula Bardakç, Ömer Ayna ve Ziya Ylmaz, birlikte cezaevinden kaçtlar.

10 Ocak 1972 tarihinde dam karar Askeri Yargtayca onayland. Mahir ve Cihan Ankara’da buluarak ; arkadalarn kurtarmann çarelerini aradlar. Artk onlarda ki tek düünce ne pahasna olursa olsun arkadalarn kurtarmaktr.

3 ubat 1972’de Askeri Yargtay idamlarla ilgili karar düzeltmesi istemini reddeder karar kesinle,ir ve 9 ubat 1972’de Millet Meclisi Adalet komisyonunda görüülmesine balanr.Bu arada cezaevinden kaçan devrimcilerden Ziya Ylmaz 19 ubat günü yaral olarak yakalanr,Ula Bardakç ise ayn gün stanbul’da öldürülür. Ankara’da da Denizleri kurtarmaya çalan THKP ile THKO arasndaki iletiimi salayan Koray Doan 8 Mart 1972’de öldürülür.

Zaman hzla akmakta. Denizlerin idamlaryla sonuçlanacak süreç hzlanmaktadr. 10 Mart 1972’de Millet Meclisi; 16 Mart 1972 günü Cumhuriyet Senatosu idam kararn onaylar ve karar 25 Mart 1972 günü Resmi Gazetede yaynlanr. CHP’nin Anayasa Mahkemesine iptal bavurusu nedeniyle infaz ertelenir.

15-16 Mart 1972 günlerinde Mahir, Cihan, Ömer ile Erturul Kürkçü ve Ertan Saruhan, Karadeniz bölgesine geçerler. Fatsa’ya yerleirler. Ankara’dan giden Sinan Kazm Özüdoru, Hüdai Arkan, Saffet Alp ve Sabahattin Kurt da Fatsa’ya ulaarak baka bir eve yerletiler.

26 Mart 1972 günü Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Erturul Kürkçü ve Hüdai Arkan, Ünye radar üssünde görevli ikisi ngiliz biri Kanadal üç teknisyenini evlerini basarak rehin alrlar ve birlikte 28 Mart 1972 günü Kzldere’ye gelirler. Ayn yere Sinan Kazm Özüdoru, Ömer Ayna, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Ahmet Atasoy, Ertan Saruhan ve Nihat Ylmaz da gelir ve burada buluurlar.

Kaçrdklar ngilizlere karlk ; Denizlerin idamlarnn durdurulmasn istemektedirler:

1. nfazlar derhal duracak.

2. Hiçbir yurtsever ve devrimci aslmayacak

3. En çok 48 saat içerisinde bu konuda Türkiye radyolarndan infazlarn durdurulduu hakknda yayn yaplmas arttr.

30 Mart sabah saat 5’te saklandklar köy muhtarna ait ev kuatlr, bölgeye resmi, sivil olaanüstü güçler ylr .” Teslim olun ve rehin aldnz Teknisyenleri serbest brakn” çarlar reddedilir. Çünkü onlar, kendilerini deil; idama giden arkadalarn kurtarmak için ordadrlar. Ar silahlarla donanm, MT’i ile Cia ‘s ile , özel güvenlik güçleriyle binlerce kii tarafndan kuatlm, köy evi, “yargsz infazda” kararl bu güçlerin 30. Mart 1972 saat 17’de ki bombalaryla yerle bir, kurunlaryla delik deik edilir.

Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Hüdai Arkan, Sinan Kazm Özüdoru, Ömer Ayna, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Ahmet Atasoy, Ertan Saruhan ve Nihat Ylmaz katledilir. Erturul Kürkçü ertesi gün samanlkta sa olarak bulunur.

airin dedii gibi "Ölen kim gerçekte, yaayan kim?"

 
< nceki   Sonraki >

Yorumlar

u anda herhangi bir yorum yaplmam - Aadaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale iin yorum ekleyin: Kzldere ...

sim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede grntlenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batnn içi snf, öte yandan Asya ve Afrika'nn köleletirilmi halklar milletler aras sermayenin kendilerini ykmak ve efendilerine büyük çkarlar salamak için köle durumuna getirilmek istediini anlad ve sömürge politikasnn iledii suç Dünya içilerince kavrand gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2760
Web Linkleri: 3
Ziyaretiler: 32002984
Syndicate
 
left
Top! Top!
right