left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazar, 16 Aralık 2018
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Uluslar kendi kaderini neye göre tayin eder? Yazdır E-posta
Yazar Ä°brahim Utku Nar   
Cuma, 29 Eylül 2017

 Bilimsel sosyalizmi pusulası haline getirmiÅŸ birisi, olgu ve olayları emek-sermaye çeliÅŸkisi, üretici güçlerin geliÅŸimi, iÅŸçi sınıfının çıkarları üzerinden ele alır ve ona mukabil diyalektik bir yaklaşımla taktik ve strateji geliÅŸtirir. Öznel ve nesnel koÅŸulları göz önüne alır. Sermaye birikim rejiminin yapısal çeliÅŸkilerini sorgular. Ä°brikçi solun yaptığı gibi liberal hümanizmanın peÅŸinden koÅŸmaz.

 

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ‘bağımsızlık’ referandumu, birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Birçok ülke referandumun yapılmasına karşı iken, bazı ülkeler ise referandumun zamanlama açısından yanlış olduÄŸunu ve ertelenmesi gerektiÄŸini bildirdi. Bölgenin kendi iç ve dış dinamikleri açısından referandumdan çıkan bağımsızlık kararının yaratacağı sonuçlar ayrı bir parantez açılması gereken, uzun bir tartışma konusudur. Irak’ın iÅŸgali ve Suriye’deki iç savaÅŸ ile birlikte ÅŸiddetin günlük yaÅŸamın bir parçası haline geldiÄŸi, etnik ve mezhepsel açıdan birçok parçaya bölünen, küresel güçlerin satranç tahtasına dönüÅŸen OrtadoÄŸu coÄŸrafyasında olup bitenler; enerji-politik, jeo-politik ve ekonomi-politik açıdan analiz edilmesi gerekmektedir. Barzani’nin ‘bağımsızlık referandumu’ kararı ve referandumdan çıkan sonucun bölgesel etkileri yüzeysel analizlerle ele alınamaz. Uluslararası Ä°liÅŸkiler, neden-sonuç iliÅŸkileri temelinde çeÅŸitli varyasyonları içinde barındırmaktadır. Olay ve olguları determinizm yasaları ile ele alan bir sosyalist, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum sonuçlarına dayalı olarak bağımsızlığını ilan etmesi durumunda yaÅŸanacakları hesap ederek söylem geliÅŸtirmesi gerekmektedir.

 

Süregelen tartışmaların gölgesinde, sol cenahta tekrar tartışmaya açılan ‘Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı’ konusuna eÄŸilmekte fayda var.

‘Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı’ sosyalistler açısından dört başı mamur bir hak deÄŸildir. Uluslararası iÅŸçi sınıfının çıkarları açısından emperyalist kapitalizme karşı bir cephe oluÅŸturma durumunda savunulan bir haktır. Bütün ulusların kayıtsız ÅŸartsız bağımsız devlet kurma veya o iradeye sahip olma hakkı liberal burjuvazinin desteklediÄŸi bir ilkedir. Bilimsel sosyalizmi pusulası haline getirmiÅŸ birisi, olgu ve olayları emek-sermaye çeliÅŸkisi, üretici güçlerin geliÅŸimi, iÅŸçi sınıfının çıkarları üzerinden ele alır ve ona mukabil diyalektik bir yaklaşımla taktik ve strateji geliÅŸtirir. Öznel ve nesnel koÅŸulları göz önüne alır. Sermaye birikim rejiminin yapısal çeliÅŸkilerini sorgular. Ä°brikçi solun yaptığı gibi liberal hümanizmanın peÅŸinden koÅŸmaz.

Düz mantıkla olaylara yaklaşırsak; Sovyetler BirliÄŸi’nin dağılması ve birlik devletlerinin bağımsızlıklarını ilan etmesi veya Yugoslavya’nın kanlı bir iç savaÅŸ sonunda parçalanması ve devletçiklerin ortaya çıkması, Berlin Duvarı’nın yıkılması gibi olaylar, ‘ulusların kendi kaderini tayin hakkı’ gereÄŸince Leninist olduÄŸunu iddia eden her sosyalistin savunması gereken bir durumdur. Tabi kazın ayağı öyle deÄŸildir. Lenin’in ulusal sorun ile ilgili metinlerini, baÄŸlamından kopuk bir ÅŸekilde cımbızlayarak, iÅŸimize geldiÄŸi ÅŸekilde kendimize referans almaya kalkarsak, yukarıdaki absürtlük bir gerçeklik halini alır.

Son Güncelleme ( Salı, 06 Mart 2018 )
 
< Önceki   Sonraki >

Yorumlar

Şu anda herhangi bir yorum yapılmamış - Aşağıdaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale için yorum ekleyin: Uluslar kendi kaderini neye göre t... ...

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede görüntülenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 35081250
Syndicate
 
left
Top! Top!
right