left
 
 
   
right
Ana Sayfa
aramba, 23 Ocak 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarmz
Haberler
TV Programlar
ner Grcan Ktphanesi
Kadn Meclisi
Bize Ulan
Evet biz öpüşüyoruz Yazdr E-posta
Yazar Leyla Alp   
Perembe, 28 Eyll 2017

O fotoÄŸrafa bakınca gülümsenilir, kederlenilir, hayıflanılır, iç çekilir hatta gözyaşı dökülür. O fotoÄŸrafa bakınca “iÅŸte vuslat” denir. Ama “ahlaksız” denilmez. O fotoÄŸrafa bakınca masumiyet görülür, içtenlik, sevgi, aylar süren hasret akla gelir. O fotoÄŸrafa bakınca normal bir insanın aklına seks gelmez.

 

 

Evet biz öpüÅŸüyoruz. Dudak dudaÄŸa hem de. Ve hiç mi hiç utanmıyoruz. Utanmak bir erdemdir. Ama öpüÅŸmek utanılacak bir ÅŸey deÄŸildir.

Ä°nsan onursuz sayılabilecek bir ÅŸey yaptığında utanır. Yalan söylediÄŸinde utanmalıdır. BaÅŸkanının parasını, emeÄŸi çaldığında utanmak gerekir. KiÅŸisel çıkarları için baÅŸkalarının zarar görmesinde beis görmeyen utanmalıdır. BaÅŸkaları hakkında yalan yanlış ÅŸeyler söyleyip onların hayatına, özgürlüÄŸüne neden olan utanmalıdır. Kalemini satan utanmalıdır. Ruhunu satan utanmalıdır. Hayatı dosdoÄŸru yaÅŸayan, yaÅŸadığı gibi yazan, yazdığını savunan bir adam sevdiÄŸi kadınla öpüÅŸtü diye utanmaz. Utanmamalıdır. Çünkü bunda utanacak hiçbir ÅŸey yoktur.

‘FETÖ’cü olduÄŸu iddiasıyla tutuklanan gazeteci Kadri Gürsel 10 ay sonra tahliye oldu. 10 ay… Ve Kadri Gürsel tutuklu kaldığı 10 ay boyunca gündem olmadığı kadar tahliye olduÄŸunda gündem oldu. Çünkü hapishane çıkışı eÅŸi Nazire Kalkan Gürsel ile sarıldı ve öpüÅŸtü. Yasin Akgül’ün yakaladığı o kare muhteÅŸem. Aylar süren hasretliÄŸin ardından gelen kavuÅŸma, o içten sarılış. Hemen yanlarında duran askerin yüzündeki mahcup gülümseme. Çok güzeldi... Unutulamayacak kadar güzel. Utanılacak hiçbir ÅŸey yok. Bakarken hiç utanmadım. O fotoÄŸrafa bakarken utanmadım ama o fotoÄŸrafa yapılan yorumlardan utandım! Biri “ahlaksız” diyordu. Öteki “eve gidene kadar bekleyemediniz mi?” diÄŸeri “bunlar böyle Kemalist hep Batılı deÄŸerler”. Bir baÅŸkası “bunlar bizim örf ve adetlerimize uymaz” diye bağırıyordu.

Öyle ye biz muhafazakâr ve hassas vatandaÅŸları olan bir ülkeyiz. Bu ülkenin o pek ‘muhterem hassas ve muhafazakâr vatandaşı’ kızlı erkekli evlerde kalınmasından, gebe kadınların sokaÄŸa çıkmasından, el ele tutuÅŸmaktan, karma okul sıralarından, kadının gülmesinden, Kürdün ölüsünden ve dirisinden, ülkede ensest olduÄŸunun yazılmasından hatta ÅŸort giyilmesinden rahatsız oluyor, olabiliyor. Bu ‘çok haklı’ rahatsızlığını da demokratik bir ülkede yaÅŸadığımız için kah elinde palayla, silahla, olmadı bıçak o da olmadı tekme tokatla en naifinden klavyede sataÅŸma ve küfür ile ifade edebiliyor.

O fotoÄŸrafa bakınca gülümsenilir, kederlenilir, hayıflanılır, iç çekilir hatta gözyaşı dökülür. O fotoÄŸrafa bakınca “iÅŸte vuslat” denir. Ama “ahlaksız” denilmez. O fotoÄŸrafa bakınca masumiyet görülür, içtenlik, sevgi, aylar süren hasret akla gelir. O fotoÄŸrafa bakınca normal bir insanın aklına seks gelmez.

330 gün boyunca Kadri Gürsel’in neden hapiste olduÄŸunu bir kez bile düÅŸünmeyen Kadri Gürsel eÅŸiyle dudak dudaÄŸa öpüÅŸtü diye tepinmeye baÅŸlıyor. Siz Kadri Gürsel’in neden 330 gün hapiste tutulduÄŸunu bize izah edin bizim neden öpüÅŸtüÄŸüne verecek çok yanıtımız olur.

Kadri Gürsel ve Nazire Gürsel’in öpüÅŸmesinden rahatsızlık duyanların Ensar Vakfı’nda çocukların tecavüze uÄŸramasına dair tek bir rahatsızlık duymamaları enteresan. Bizim örf ve adetlerimize 330 gün sevdiÄŸinden ayrı kalan bir insanın öpüÅŸmesi uymuyor ama el kadar çocukların tacize uÄŸraması uyuyor öyle mi? Bu iÅŸte bir yanlışlık, bir utanmazlık bir aymazlık olmasın.

Ey muhafazakâr ve hassas vatandaÅŸ!

Evet biz öpüÅŸüyoruz. Hem de dudak dudaÄŸa. Ve her öpüÅŸmeyi sekse baÄŸlamıyoruz. Her öpüÅŸmenin sonunu sizin sürekli giremeye çalıştığınız yatak odalarımıza baÄŸlamıyoruz. ÖzlediÄŸimiz için öpüÅŸüyoruz, sevdiÄŸimiz için öpüÅŸüyoruz. Sevmekten ve özlemekten utanmıyoruz. SeviÅŸmekten utanmıyoruz.  Utanmayacağız da.

Asıl siz utanın!

Siz 330 gün boyunca neden hapiste olduÄŸunu açıklayamadığınız bir insanı karalamaya çalışmaktan utanmalısınız. Çocuklar tacize tecavüze uÄŸrarken susuyor olmaktan utanmalısınız!

Karşı daire bir kadın “yardım edin” diye bağırırken” sadece televizyonun sesini açmaktan utanmalısınız! Bir kız çocuÄŸu babası yaşında bir adamla evlendirilirken o düÄŸüne gitmekten, o düÄŸünde oynamaktan utanmalısınız. O kız çocuÄŸunu kendi ellerinizle gerdeÄŸe sokmaktan utanmalısınız.

Sokak ortasında bir kadını taciz eden arkadaşınızdan, kendinizden utanmalısınız. Çocukları taciz eden adamların ellerini sıkmaktan utanmalısınız.

Biz sevdiÄŸimizle öpüÅŸüyoruz. Utanmıyoruz. Utanmayacağız. Siz kendi utanılacak ÅŸeylerinizin çetelesini hele bir çıkarın. Bize deÄŸil utanmadan aynaya bakacak yüzünüz var mı ona bakın. Muhafaza edemediÄŸiniz aklınızı ve vicdanınızı bıraktığınız yerlerde arayın. Bu arada biz sizin yerinize sizin utanmadıklarınız için de utanıyoruz. Bu vuslat öpücüÄŸünü de ona sayın!

 t24.com

Son Gncelleme ( Sal, 06 Mart 2018 )
 
< nceki   Sonraki >

Yorumlar

u anda herhangi bir yorum yaplmam - Aadaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale iin yorum ekleyin: Evet biz öpüşüyoruz ...

sim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede grntlenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batnn içi snf, öte yandan Asya ve Afrika'nn köleletirilmi halklar milletler aras sermayenin kendilerini ykmak ve efendilerine büyük çkarlar salamak için köle durumuna getirilmek istediini anlad ve sömürge politikasnn iledii suç Dünya içilerince kavrand gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretiler: 35453356
Syndicate
 
left
Top! Top!
right