left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazar, 16 Aralk 2018
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarmz
Haberler
TV Programlar
ner Grcan Ktphanesi
Kadn Meclisi
Bize Ulan
Sarp Kuray: Devrimciler CHP'ye katılmalı! Yazdr E-posta
Yazar Toplumsal Haber/ Ali Avcu   
aramba, 30 Austos 2017

Biz devrimci insanlarız bu dönemde kendi güçlerimizle karanlığı göğüsleyemeyeceğimizi düşünüyorum. Önümüzdeki adımın bir politik devrim olduğunu düşündük. Böylece Cumhuriyet Halk Partisi kitlesinin Cumhuriyet Halk Partisi’ni toplanma yeri olarak gördük. Böyle tanımlamalarla güçlü yaparak orada toplanabiliriz. CHP'de yönetici kadrosunun buna hazır olması lazım. El uzatılıyor ve o eli tutacak el lazım yani. Bu güne kadar bazı arızalar olmasına rağmen bu elin tutulduğuna da inanıyorum ben."

 

Sarp Kuray: Devrimciler CHP'ye katılmalı!

 

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenen Adalet Kurultayı'nın Çanakkale'de devam ettiği bugün eski Dev-Genç kurucularından olan Sarp Kuray'a Adalet Kurultayı'nın değerlendirmesini istedik.

 

Adalet Yürüyüşü'nün ardından düzenlenen Adalet Kurultayı ile birlikte bir birikim sağlandığını ve bu birikimlerle insanların politize olarak yaşanan sorunların derinlemesine tartışıldığını söyleyen Kuray, geçmişte yaşanan acıların burada yer bulduğunu ve insanların yaşadıkları sorunları anlattıklarını söyledi. Bunlara örnek olarak Ankara Gar patlaması, işlerinden atılan KHK'lı akademisyenleri gösterdi.

Spor'dan tarıma, tarımdan askeriyenin içerisindeki birçok konuya dikkat çekilerek yapılan çalıştaylara katıldığını söyleyen Kuray, Türkiye'nin çözülemeyen ve sorunlu olan şeylerinden, makro problemlere kadarkonuların ele alınarak incelendiğini ve ideolojik bir çerçeve doğrultusunda bunun yapıldığını, konuşulan konuların ideolojik olarak temeli olduğunu söyleyerek çalıştayların verimli geçtiğini söyledi.

Adalet Kurultayı'nın genel değerlendirmesini yapan Sarp Kuray, "Yaşanan şeyler üzerine yapılan yorumlar sadece bir adaletsizlik tanımı değil. Bunların nelerden kaynaklandığına dair de yorumlar yapıldı. Şimdi çok güzel birşey. özellikle büyük adalet yürüyüşünden sonra, o yürüyüşün böyle derinleştirilmiş olması adalet, hak, hukuk arayışının böyle derinlemesine tartışmalarla taçlanmış olması, süreç itibariyle birbirini tamamlayan çalışmalar. Mutluluk duymak lazım tabi ama bunlar geçen günde söylediğim gibi mahallelere kadar taşınması lazım. Sanıyorum bir kitapçık yapacaklarmış, yani burdaki çalışmaları toparlayan ve birikimlerimizi yansıtan bir kitapçık.

CHP KİTLESİ POLİTİZE Mİ OLUYOR?

"Bir de tabi böyle bir tarafı var mesela yüzlerce arkadaş ile tanışıyoruz burada. Çeşitli bölgelerden gelen insanlar birbirine dokunuyor. sohbet etme, birbirini tanıma fırsatını elde ettiler. Sorunları toplu halde tartışma imkanına sahip oluyorlar. Bununda çok önemli bir katkısı var ve Cumhuriyet Halk Partisi kitlesinde benim gözlemlediğim kadarıyla bu eylemler bir dirilme meselelere dair ciddi sarılma potansiyelini veriyor."

-Yani önümüzdeki süreçte sorgulayan bir Cumhuriyet Halk Partisi örgütü ile karşı karşıya gelebilirmiyiz?


- "Tabi yani Cumhuriyet Halk Partisi'ne kendi dışındanki bir soldan da bu harketlenme ile birlikte bir sempati olduğunu gözlemliyorum. 0Tarihte de 74'de de solla ciddi ilişki kuruldu bu yüzde %40'ın üzerinde bir oy getirdi. Ben 89'da yurt dışındaydım ama takip ettim. Bu tarihsel koşullar tekrar kendi dışındaki solla diğer bileşenlerle ki daha zengin şimdi o bileşenler dediğimiz tablolar. Bir anda solla sınırlamamak lazım bunları. Bu anlamda bir güçlenme potansiyelinin yaşanacağını ve chp'nin geçmişe oranla daha güçlü olacağını umut ediyorum."

-Yani 2019'a daha umutla bakabilir miyiz?


-"Evet 2019 bakarız zaten, referandumda da kazandık biz. Hile yapma yoluna tenezzül ettiler 8000 sandığın kontrol edilemediği söyleniyor bunlara yönelik önlemler alınacak sistemler geliştirilecek ve teknik olarak da olayın üzerine gidilecek. Yani bu oyların takibi, ıslak imzalar bunların teknik boyutları da var bunlar yapıldığı takdirde CHP'nin lokomotifi olduğu bu gücü sürüklediği bu gücün mutlaka zafer kazanacağını düşünüyorum."

- 2019'daki yapılacak olan bu seçimlere dair CHP MYK ve parti yönetimi oylara sahip çıkabilecek mi? Buradan CHP kitlesinin bu sorusuna vereceğiniz bir mesaj var mı?


- "Çıkar yani çünkü tarihsel koşulların dayattığı bu süreç halktaki bilinçlenme ve sahiplenmeyi daha güçlü kıldı. Bizim en büyük gücümüz bu. Türkiye'de milyonlarca insan çok önemli şeyleri kaybedeceğini düşünüyor artık. Sarılma, sahiplenme durumu geçmişe nazaran daha güçlü olacak bir kere. Yürüyüşte milyonlarca insan vardı buraya binlerce kişi geldi. Çünkü çok şey kaybedeceklerini, yani yaşam tarzlarından ideolojik anlamda yani bu ülkenin değerlerini kaybedeceklerini düşünüyorlar. Bu tarihsel koşullarında bizim lehimize işlediği inancındayım ben. o anlamda sahiplerinin sahiplenmenin güçleneceğini sandıktan partiye kadar partiden o bütün sahiplenmemiz gereken değerlere Cumhuriyete aydınlanmaya kadar daha güçlü bir sarılma olacağını düşünüyorum."


-Peki devrimciler neden CHP etrafında toplanmalı? Toplanmalı mı sizce?

- "Toplanmalı ama tanım yaparak toplanmalı. Yani biz mesela kendi tanımımızı yaptık. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir toplanma yeri olduğuna karar verdik. Bu bizim nitelikçe değiştiğimiz anlamına gelmiyor. Biz devrimci insanlarız bu dönemde kendi güçlerimizle karanlığı göğüsleyemeyeceğimizi düşünüyorum. Önümüzdeki adımın bir politik devrim olduğunu düşündük. Böylece Cumhuriyet Halk Partisi kitlesinin Cumhuriyet Halk Partisi’ni toplanma yeri olarak gördük. Böyle tanımlamalarla güçlü yaparak orada toplanabiliriz. CHP'de yönetici kadrosunun buna hazır olması lazım. El uzatılıyor ve o eli tutacak el lazım yani. Bu güne kadar bazı arızalar olmasına rağmen bu elin tutulduğuna da inanıyorum ben."

 


 
Sonraki >

Yorumlar

u anda herhangi bir yorum yaplmam - Aadaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale iin yorum ekleyin: Sarp Kuray: Devrimciler CHP'ye kat... ...

sim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede grntlenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batnn içi snf, öte yandan Asya ve Afrika'nn köleletirilmi halklar milletler aras sermayenin kendilerini ykmak ve efendilerine büyük çkarlar salamak için köle durumuna getirilmek istediini anlad ve sömürge politikasnn iledii suç Dünya içilerince kavrand gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretiler: 35081305
Syndicate
 
left
Top! Top!
right