left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazar, 17 Şubat 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
KİTAPLAR DA TUTUKLANIR Yazdır E-posta
Yazar Leyla AKGÜL La Kitap Yayınları   
Salı, 26 Temmuz 2016

 

 

Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’de 474 kişi selben (asılarak) idam edildi. Siyasi idamlar genellikle “olağanüstü koşullar” denilen süreçlerde gerçekleşti. Adli suçluların en çok asıldığı dönemler de yine bu dönemlerdir. Bir bakıma adli suçlular siyasi suçluları asmaya meşruluk kazandırmak bir dolgu malzemesi olarak kullanıldı. 49 kişinin idam edildiği 12 Eylül Askeri darbesi sürecinde de böyle yapıldı. Bu büyük bir trajediydi.

Hayri Argav 1992-93 yıll...arında 12 Eylül’de idam edilenleri araştırdı. Ortaya çıkan tam bir vahşetti: İnsan hakları, hukuk her şey bir tarafa atılmıştı. Topluma gözdağı vermek için idamlar Türkiye’ye yaydırılmıştı. Dava dosyaları, Milli Güvenlik ve Danışma Meclisi, TBMM tutanakları incelendiğinde ortaya korkunç bir gerçek çıkmıştı: Erdal Eren, Veysel Güney, Ali Aktaş, Hıdır Aslan daha bir çok devrimci sırf sol görüşlü olduklarından dolayı idam edilmişlerdi.


Bu araştırma “ O Şafağın Atlıları / 12 Eylül İdamları” adıyla kitaplaştırıldı. Kitap Belge Yayınları’nda çıktı. Çıktıktan bir-iki hafta sonra da toplatıldı. Sonrasında kitabın yazarı ve yayın evi sahibesi Ayşe Zarakolu ceza aldı. Yazarı sürgüne, Zarakolu ise cezaevine gitti. Kitap o tarihte tutsak edildi ve bu tutsaklık tam 24 yıl sürdü.

“O Şafağın Atlıları / 12 Eylül İdamları” bu alanda yapılmış ilk ve en kapsamlı araştırmadır. Bilinmeyen bir çok bilgi ve belgeyi açığa çıkarmış. Kurgusal öykü dilinde anlatılan olaylar, akıcı bir roman dilinde ve sürükleyici.

İdam öykülerini okurken kitap bizi, olayların geçtiği dönemin siyasal tarihine ve toplumsal direnişlerine götürüyor. “Adalet” adına hareket edenlerin nasıl bir hukuksuzluk içinde olduklarını, avlulara kurulan darağaçlarındaki direniş ve trajediyi ve oraları yakından izleyen annelerin umutsuz çırpınışlarını göreceğiz. Okurken kızacak, öfkelenecek ve belki de ağlayacaksınız.

Kitap Necdet Adalı, Serdar Soyergin, Erdal Eren, Veysel Güney, Kadir Tandoğan-Ahmet Soner, Mustafa Özenç, Seyit Konuk - İbrahim Ethem Coşkun-Necati Vardar, Ali Aktaş, Levon Ekmekçiyan, Ömer Yazgan-Ramazan Yukarıgöz-Mehmet Kanbur - Erdoğan Yazgan, İlyas Has ve Hıdır Aslan’ın yaşam ve kavga öykülerinden oluşuyor.

Kitap 511 sayfa, Temmuz -2016- La Kitap Yayınları’nda yeniden gün yüzüne çıktı.
Kitaba bütün kitapçılar ve R ve D internet kitap satış mağazalarında ulaşabilmek olanaklı.

Leyla AKGÜL
La Kitap Yayınları
Strazburg Cad. No: 29/1
Sıhhiye Ankara
0 312 231 06 60
0 532 492 91 48

 
< Önceki   Sonraki >

Yorumlar

Şu anda herhangi bir yorum yapılmamış - Aşağıdaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale için yorum ekleyin: KİTAPLAR DA TUTUKLANIR ...

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede görüntülenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 35587662
Syndicate
 
left
Top! Top!
right