left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Cumartesi, 16 Şubat 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Solcularda Kürt alerjisi yok merak etmeyin Yazdır E-posta
Yazar Kerem Cankoçak- http://sendika10.org   
Cumartesi, 28 Mayıs 2016

HDP kendi içindeki egemen sınıf unsurlarına karşı ezilen sınıfların haklarını savunacak mı? Etnik kimlik siyasetinin sınıf mücadelesini bastırmasını engelleyebilecek mi?

Özgür Babaoğulları Sendika.Org’daki yazısında[1] solcuları Kürt alerjisine sahip olmakla suçluyor. Anlamak istemediğiyse solcuların etnik siyaset alerjisi olması. O bunu Kürt alerjisi olarak yorumluyor. Aslında HDP siyasetiyle AKP siyaseti birbirine çok benziyor. AKP yıllardır benzer argümanları kullandı: Laik kesim için “sizde din alerjisi var”, “Müslüman alerjisi var” dedi, öyle oy topladı. Müslümanları “özgürleştireceğini” iddia etti. Böyle bir sahte özgürlük vaadi şimdi HDP kanadından geliyor, güya Kürtleri “özgürleştireceklermiş.” Nedir peki özgürlük? Türkiye’de Kürt olmayanlar özgür mü? Nasıl özgür olunabilir? Sınıfsal bir temele oturmayan özgürlük olabilir mi?


Özgür Babaoğlu “Sınıf popülizmiyle mazluma orak-çekiç sallamak; hele hele resmi tarih angajmanıyla statükoya yaslanmak tastamam inkârcılıktır, riyakârlıktır ve elbet bir terbiye sorunudur.” Ne güzel. Demek ki yüzyılların sınıf mücadelesi “mazluma orak-çekiç” sallamakmış. Bu argümanda Kürt kelimesi yerine “Müslüman” getirin, alın size AKP’nin temel propagandası. Aslında Özgür Babaoğulları’nın özetlediği HDP çizgisinin yoksul Kürtlere nasıl bir özgürlük getireceğini anlatıyor: Siz Kürt oldunuz artık, öyleyse özgürsünüz. Tıpkı AKP’nin Müslümanları özgürleştirdiği gibi.

Bir insan nasıl özgürleşir? Her şeyden önce geçim derdi olmazsa özgürleşme şansını elde edebilir. Çocuklarına rahat bir yaşam sunma olanağı bulursa, boş zamanlarını kendine ayırabilirse, iyi bir eğitim alırsa birazcık özgürleşebilir. Dini taassuptan kurtulursa özgürleşir. Sömürücülerden kurtulursa özgürleşebilir. Bütün bunlar da ancak sınıf mücadelesiyle sağlanır; etnik mücadele insanı özgürleştirmez, sahte bir özgürlüktür bu. “Sen artık Kürtsün, özgür oldun”, “Sen artık Müslümansın özgür oldun” demekle özgür olunmaz. Özgürlük somut bir şeydir. Bu sahte özgürlük sadece sömürünün devam etmesine yardım eder. Kürtleri Türkler sömürmüyor, egemen sınıflar uluslararası emperyalizmle işbirliği halinde birlikte sömürüyorlar. Bu egemen sınıflar içinde Kürtler de var.

Özgür Babaoğulları yazısında solcular için “Zannedersiniz ki Kürt Hareketi’ne 30 yıldır aşıklar, Kürde de on yıllardır ayılıp bayılıyorlar da son birkaç yıldır aldatılmış olmanın hıncını alıyorlar!” diyor. Tabii burada aslında Kürt Hareketi’nden kastettiği PKK. Herkesin bildiği gibi PKK diğer tüm Kürt hareketlerini ortadan kaldırdığı için (bizzat şiddetle) artık Kürt Hareketi denince akla başka bir siyaset gelmiyor. Kürtleri özgürleştirme iddiasındaki PKK çizgisinin sol içi çatışmada diğer Kürt hareketlerine karşı uyguladığı şiddeti unutalım mı? Bir siyasi görüşü savunurken tutarlı olmak gerekmez mi? Ulusalcılık kötü de PKK/HDP enternasyonalist mi? Kemalizm faşizan bir şey ama Apoculuk demokrat öyle mi? Türk askerinin faşizan uygulamalarına kızıyoruz ama PKK’ye laf söyleyemiyoruz. Bu futbol sevmiyorum deyip takım tutmaya benzemiyor mu?

Kürt hareketini sadece Kürt olduğu için yücelten bir etnik siyaset, “Türk Hareketi”ni de olumlamış olur. O zaman da etnik bir bataklığın içinde kayboluruz, Yugoslavya gibi. Dünya tarihinin yüzyıllardır gösterdiği gibi mesele Kürt/Türk meselesi değil sınıf meselesidir. Yoksul Kürtlere ne vadediyor HDP? Aşiret ağalarıyla dolu milletvekili adayları meclise girince ne yapacaklar? Topraksız köylüye toprak mı dağıtacaklar? HDP barış getireceğini söylüyor. İsteseler barışı bir günde getirirler. HDP’li aşiret ağaları topraklarını köylüye dağıtacak mı? HDP’li burjuvalar işçilere sendikal haklarını tanıyacak mı? HDP kendi içindeki egemen sınıf unsurlarına karşı ezilen sınıfların haklarını savunacak mı? Etnik kimlik siyasetinin sınıf mücadelesini bastırmasını engelleyebilecek mi? Eğer bunları yapabilirlerse bölgeye barış anında gelir. PKK’nin ortadan kaldırdığı solcu Kürt hareketleri bu sınıf mücadelesi için mücadele ediyorlardı bir zamanlar. Şimdi tabii unutuldu bu sınıf mücadelesi. Kürt hareketi patron/ağa Kürtlerin ağırlığını artırdığı bir etnik siyasete dönüştü.

Son olarak, sadece AKP tek başına iktidar olmasın diye HDP’ye oy verecekseniz verin tabii ki; ama kimlere oy verdiğinizin de bilincinde olun.

[1] Özgür Babaoğulları, Ne bitmez Kürt alerjisidir arkadaş: HDP kimle anlaştı?

 
< Önceki   Sonraki >

Yorumlar

Şu anda herhangi bir yorum yapılmamış - Aşağıdaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale için yorum ekleyin: Solcularda Kürt alerjisi yok merak ... ...

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede görüntülenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 35582597
Syndicate
 
left
Top! Top!
right