left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Salı, 22 Ocak 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ ÇOCUKLARINDIR Yazdır E-posta
Yazar Can ŞENSES   
Cuma, 22 Nisan 2016
 
Geri dönülmez bir yola çıkılmıştı. O yolun başlangıç tarihi 19 Mayıs 1919 ‘du. Bu gerçek bir başkaldırı ve de takdire şayan bir meydan okuyuştu. Emperyalizme ve işbirlikçilerine sağlam bir tokat atmak, hayallerdeki bağımsız ve aydınlık ülkeyi kurmak için Samsun’da çok büyük bir adım atılmıştı. Bütün olanaksızlıklara rağmen, bahane üretilmeden bir plan doğrultusunda amaca ulaşmak gerekiyordu. Mustafa Kemal gücünü Anadolu’dan ve çilekeş halkından almak için çıkarken yola, sonrasında kongreleri toplarken kafasındaki ulaşacağı hedef belliydi. Yeni bir devlet, yeni bir ülke, yepyeni bir hayat ve muhasır bir medeniyet. Bu çok kolay değildi.Çünkü destanda yazdığı gibi ‘ ‘ateşi ve ihaneti göreceklerdi’’ Çünkü ‘ ‘ Dayanacaktı ve dayanmak zorundaydılar’’.8 Temmuz 1919’da askerlikten istifa edip,üniformasını çıkardığından itibaren ihanete  ve de tüm zorluklara hazırlıklıydı.Mustafa Kemal Paşa o günden itibaren yüzünü sadece milletine çevirmişti.
                                        

MEBUSLAR MECLİSİ
Kongrelerin ardından  Misak-ı Milli ( Ulusal And) ilkeleri etrafında bir meclis oluşturma fikri ve çalışmaları hız kazanmıştı.Mustafa Kemal ve Temsilciler Kurulu üyeleri 27 Aralık 1919 ‘da Ankara’ya gitmiş ve de coşkulu bir kalabalık onlara merhaba demişti. .Ankara Gazetesi o günkü sayısında şu satırlarla selam duruyordu Kuvayi Milliyecilere ‘ ‘ Azmimiz asla sarsılmayacaktır.Hakkımız verilmedikçe durmayacağız,harp ve darp, zulüm ve kahır,hepsini iman dolu göğsümüzle karşılayacağız!’’
Meclis her türlü tartışmayla, değişik görüşlerle ve karmaşayla İstanbul’da toplanacaktı.21 Aralık 1918’de kapatılan Mebuslar Meclisi  12 Ocak 1920 günü tekrar açılacaktı.İngilizlerin gölgesi, her an İstanbul’u işgal edeceğine dair sinyalleri,Padişah Vahdettin ve İçişleri Bakanı Damat Ferit’in kendi varlıklarını koruma adına girişimleri,Ankara’nın Sivas Kongresi kararları doğrultusunda bir milli hükümet kurdurma amaçları ve bunun ışığında meclis toplandı.Mustafa Kemal’in hedefi mecliste  Müdafa-i Hukuk adında bir grup kurdurmaktı.Aslında meclisin başarılı olamayacağını elinde sonunda dağıtılacağını ön görüyordu.Bu yüzden meclisin İstanbul’da toplanmasını çok istememişti.Ancak uzaktan çok hakim olamadı.İstediği grubu kuramadı.Ancak Misak-ı Milli metni kabul ettirildi.Rauf Orbay,Kara Vasıf ve B.Sami Kunduh’un bunda katkısı büyüktü.Meclis Bakanlığına eski Sadrazam Tevfik Paşa seçilmişti.Meclisin toplanması İngilizlerin hoşuna gitmemişti.Padişah Vahdettin’de Anadolu’daki hareketten hoşnut değildi.İngilizler İstanbul’da tutuklamalara başladı.Milli aydınlara gözdağı veriliyordu bu tutuklamalarla.Sonunda 16 Mart sabahı Sadrazam Salih Paşa’ya verilen notayla işgal başlamıştı.Bir süre meclise dokunulmadı.Ancak artık emperyalizmin gölgesinde İstanbul’da bir kurtuluş mücadelesi verilemezdi.Anadolu bu oyunu bozmalıydı.Ankara buna hazırdı. Adeta yaralı bir aslan gibi beklemekteydi.Şayak kalpaklı adam gelecek  güzel günlere inanıyordu.
                                          İLK MECLİS(BÜYÜK MİLLET MECLİSİ)
Başka yolu yoktu.Kurtuluş mücadelesinin merkezi Ankara ve yeni meclis olacaktı.Meclis Binası’nın nasıl oluşturulduğunu okuyunca imkansızlıklar daha iyi anlaşılıyor.Bina ilkokul inşaatlarında kullanan kiremitlerle,Ankara halkının kendi evlerinin çatılarından söktükleri kiremitlerle,okullardan getirilen sıralarla,bir kahvehaneden gelen büyük asma lambayla derme çatma bir biçimde oluşturulmuştu.Anadolu’dan gelen milletvekilleri Öğretmen evinde yer yatağında yatıyordu.
Mustafa Kemal Fransız Devriminin Kurucu Meclisinden esinlenmişti.Meclisin adı çeşitli görüşlerin çarpışması sonrası Büyük Millet Meclisi olmuştu.23 Nisan 1920 Cuma günü Hacıbayram Camii’n de kılınan namazdan sonra meclis binasına geçildi.Dualarla meclis açıldı. Tüm cihana adres burası denildi.Artık Egemenlik kayıtsız şartsız Ulusundu.
1.Mecliste belirlenen milli iradenin vatanın geleceğine doğrudan doğruya  el koymasını kabul etmek ilkedir.TBMM’nin üstünde güç yoktur.2.TBMM yasama,yürütme yetkisini kendisinden toplamıştır.3.Hükümet kurmak gereklidir.Meclis Başkanı bu kurulunda başkanıdır.4.Geçici bir hükümet başkanı ve padişah vekili tayin etmek doğru değildir.Padişah ve halife baskıdan kurtulduğunda Meclisin belirlediği kanunlar doğrultusunda uygun olan durumunu alır.
Kısaca meclis Kurucu meclis niteliğindeydi.Mustafa Kemal Nutuk’ta şöyle der ‘ ‘Bizim aydınlık ve uygulanabilir gördüğümüz siyasal yöntem ulusal siyasadır.Dünyanın bugünkü koşulları ve yüzyılların kafalarda yerleştirdiği gerçekler karşısında hayalci olmak kadar büyük yanılgı olamaz.Tarihin dediği budur,bilimin aklın,mantığın dediği böyledir.’’
Meclis kurulmuş.Milli mücadelenin ve gelecekte kurulacak Cumhuriyetin siyasi ve askeri karargahı olmuştur.23 Nisan 1921 tarihinde de 23 Nisan gününün ‘ ‘ Ulusal Bayram’’ ilan edilmesi  kararlaştırılmıştır.Günümüzde kutlanması çeşitli bahanelerle engellenmeye çalışılan 23 Nisan ilk milli bayramımızdır.
                                                   ÇOCUKLARIMIZ
20 Haziran 1938 ‘de 23 Nisan Bayramının adı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na dönüştürülmüştür.Böylelikle bayram çocukların olmuştur.’’Küçük hanımlar,küçük beyler!Sizler her biriniz geleceğin bir gülü,bir yıldızı,bir ikbalisiniz.Memleketi asıl nura boğacak sizlersiniz.Kendinizin ne kadar mühim,kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.Sizlerden çok şey bekliyoruz,kızlarım,çocuklarım’’şeklinde seslenmiştir Mustafa Kemal Atatürk  geleceğin teminatı gördüğü evlatlarına.Bu bir umuttu,bu bir inançtı.Tıpkı meclise,tıpkı genç Cumhuriyete duyduğu güven ve inanç gibi.
Trt canlı yayınlardı.Halit Kıvanç sunardı.Bizde çocuktuk o zamanlar.Bütün dünyadan gelirlerdi çocuklar ülkemizde toplanır,misafirimiz olur.Şarkılar söyler,danslar ederler,kaynaşırlardı.Değişik kültürleri tanırdık biraz olsun.Şimdi çocuklar savaşların,şiddetin gölgesinde,düşmanlaşma,düşmanlaştırma politikasının,emperyalizmin,silah tüccarlarının kurbanı.Ülkemizde bir günlük bayramlarına bile yasak getirilmek isteniyor.Hurafelerle,kör inançlarla şekillendirilmek isteniyor körpecik beyinleri akıl ve bilimden uzak ve de yoksulluğun cenderesinde.Hepsinden önemlisi ölüyorlar.Cesetleri vuruyor Akdeniz’de kıyılara.Ölüyorlar mermiler  yağıyor üstlerine.Ölüyorlar sokaklarda.Gericiliğin yuvalarında istismara tacize ve tecavüze uğruyorlar sahipsiz.Çocuklar bayrama uzak.Nazım’ın dediği gibi haykırmak lazım.Çocuklara kıymayın efendiler/Bulutlar adam öldürmesin.
Evet öldürülmesin çocuklar ekmekleri,uçurtmaları kana bulanmasın.Cezaevlerinde dayak yiyip,istismar edilmesinler.Bir sapığın insafında,devletin umursamazlığında,kapkaranlık bir ortaçağ mezarlığında tecavüze uğramasın.Çocuk yaşta bir kız sokulmasın babası yaşında bir adamın koynuna.İskelet gibi vücutlarıyla üç kuruşa çalıştırılmasın saatlerce.Halk iktidarının egemen olduğu bir ülkede gerçek halk önderlerini tanıyarak büyüsünler.Özgür ,eşit ,adil bir ülkede,savaşsız bir dünyada yaşasınlar.İlk meclis derme çatma binasıyla selam dursun onlara.23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun.
                                                                                CAN ŞENSES

Yararlanılan Kaynaklar: Nutuk: Mustafa Kemal Atatürk,Mustafa Kemal Atatürk:Şerafettin Turan,Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti:İnternet Sitesi

Son Güncelleme ( Cuma, 22 Nisan 2016 )
 
Sonraki >

Yorumlar

Şu anda herhangi bir yorum yapılmamış - Aşağıdaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale için yorum ekleyin: HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ ÇOCUKLAR... ...

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede görüntülenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 35440005
Syndicate
 
left
Top! Top!
right