left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazar, 17 Şubat 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Nuray Mert ve arkadaşları Yazdır E-posta
Yazar Merdan YANARDAĞ -abcgazetesi.com   
Pazar, 10 Ocak 2016

 

 

Bir 'yetmez ama evet'çinin dramatik kaytarma girişimi!

Nuray Mert.. Akademisyen, siyasal gözlemci, sosyolog doktor, profesör, köşe yazarı, kanaat önderi... Bu ünvanları daha da çoğaltabiliriz. İnsan bu kocaman ünvanları duyunca şöyle bir toparlanma ihtiyacı duyuyor. Ancak ünvanlardan en fiyakalısı da herhalde "liberal demokrat" olmalı.. En iyi olasılıkla sol liberal sayabileceğimiz bir hanım köşe yazarı. 

Dün (8 Ocak 2015) Cumhuriyet'teki köşesinde bir yazı yazdı. Bu yazıyı ele alacağız, ama önce kısa bir anımsatma ve değerlendirme yapmakta yarar var.

İşi gücü Türkiye'nin solcularına, devrimcilerine, yurtseverlerine, aydınlanmacı ve laik çevrelerine ayar vermek olan bir çevre var. Nuray Mert de onlardan biri. Ancak, bütün liberal ve sol liberaller gibi son iki yıllık siyasal gelişmeler nedeniyle o da fena halde çuvalladı. Çünkü, "Askeri vesayeti yıkacak ve ülkeyi demokratikleştirip normalleştirecek" dedikleri AKP, liberallerin beklentilerini hızla boşa çıkardı. Büyük bir hayal kırıklığı yaşandı ve liberallerin bütün tezleri çöktü.


Askeri vesayeti yıkarak demokratik devrim yapacak dedikleri siyasal islamcı AKP iktidarı, ülkeyi dinci-faşizan bir diktatörlüğe, yolsuzluk bataklığından beslenen bir ahlaksızlık ortamına, bilim ve akıl karşıtı ilkel bir laiklik düşmanlığına, yani özetle Ortaçağ karanlığına doğru götürmeye başladı.

ATILINCA 'YANILDIKLARINI' ANLADILAR

Bunun üzerine Nuray Mert ve arkadaşları, "kandırıldık" ya da "yanıltıldık" demeye başladılar. Çünkü onlar, kendilerine köşe ve kürsü verilen gazete ve televizyonlardan teker teker tasfiye edilmeye ve kullanıldıktan sonra buruşuk bir peçete gibi bir kenara atılmaya başlandılar. Ahmet Altan, Mehmet Altan, Hasan Cemal ve Nuray Mert böyle isimlerden sadece bir kaçını oluşturuyordu. 

Zaten AKP İstanbul İl Başkanı (şimdi milletvekili) Aziz Babuşçu'nun dediği gibi, "Artık yeni rejimin inşa dönemine geçilmişti" ve eski rejimi birlikte yıktıkları liberallerle yollarını ayırıyorlardı. 

Peki, bu durumda ne beklenir? Entelektüel haysiyet, demokrat bir insan samimiyeti ya da ortalama aydın namusu nasıl bir davranışı öngörür? 

Bu sorunun yanıtı basittir; yüzünüzü topluma döner ve açık bir özeleştiri yaparsınız. Kamuoyuna "yanıltıldık" demekten çok "yanıldık" dersiniz. O güne kadar, "darbeci, statükocu, kemalist tepeden inmeci, endişeli modern, laikçi teyze" diye saldırdığınız ya da alay ettiğiniz kesimlerden de özür dilersiniz, değil mi!

En azından, geçmişte darbecilerin yayın organı olarak gördüğünüz, başyazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk 82 yaşında gözaltına alındığında sesinizi çıkarmadığınız, dahası, örtük şekilde böyle bir muameleyi hak ettiğini düşündüğünüz insanların gazetesi Cumhuriyet'te yazmaya başlayanlardan böyle özgüvenli bir aydın tavrı eklenmez mi!

Nerede! Böyle bir entelektüel haysiyet belli ki onlardan çok uzakta.

Ne diyorlar; "niyet okuyamazdık". Bizi saf sandıkları için de, "Nereden bilebilirdik" diye devam ediyorlar, "Biz beyanları esas aldık"!

Hadi ya!

Söyler misiniz, başkalarının, örneğin sırf AKP iktidarını eleştirdiği ve bu iktidarın dinci dikta girişimine karşı koyduğu için "darbeci" diye yaftaladığınız insanların beyanlarını neden dikkate almadınız?

Siyasal ve toplumsal olayları çözümleme yönteminiz bu kadar basit mi? 

KASABA YOBAZLIĞINA ONAY ÜRETTİNİZ

Zaten son 60 yıldır içi boşaltılarak bir kabuğa dönüşen Cumhuriyet'ten geriye ne kaldıysa sizin paha biçilmez katkınızla yıktılar. Toplumun direniş refleksini siz kırdınız. Ortada başka bir şeyin döndüğünü, örtülü bir islamcı darbenin yaşandığını düşünen insanlara, "Hayır" dediniz, "Ne şeriatı, askeri vesayet yıkılıyor, ülke demokratikleşiyor, endişe edecek bir şey yok, normalleşiyoruz".

Laik eğitim sizin sayenizde çöktü, okulları medreseye çevirdiler. Farkında mısınız, kasaba yobazlığının iktidarını "demokratik" ve "özgürlükçü" gerekçelerle siz onayladınız. Daha önemlisi bu iktidar için toplumdan siz rıza ürettiniz. 

Örneğin, Türkiye tarihinin en büyük sivil isyanı olan ve "Ne darbe ne Şeriat" sloganlarının atıldığı, adını da bu slogandan alan "Cumhuriyet mitinglerini" siz lekelediniz. Tek bir camın kırılmadığı, sıradan küçük bir olayın bile yaşanmadığı, herbirine 2 ila 4 milyon arasında dev bir kitlenin katıldığı, daha önemlisi Kürt düşmanlığı anlamına gelecek tek bir sözün edilip tek bir pankartın bile taşınmadığı bu mitingleri, "darbecilerin eylemi" diye yaftaladınız. Toplumun demokratik karşı koyma çabasını kirlettiniz. O mitinglere katılan insanlar, 2013 Haziran'ında Gezi direnişi ile yeniden tarih sahnesine çıkana kadar durumu anlamamakta ısrar ettiniz. Hala edenleriniz de var.

YAĞMA YOK

Bugün de kalkmış, "Biz niyet okuyamazdık" diyorsunuz!

Tamam da güzel ablam; kendi yaşam tarzlarına, demokratik haklarına, özgürlüklerine ve tarihsel kazanımlarına bir saldırı olduğunu düşünen, bunun için sesini duyurmaya çalışan o "laikçi teyzelerin" ne günahı vardı? Onlar durumu gördüler ve kaygılarını dile getirdiler diye "laikçi, endişeli modern, ulusalcı ya da vesayetçi" oluyorlar da siz hala nasıl haklı oluyorsunuz? Söyler misiniz, nasıl?

Sizin asıl işiniz, gerçekte "niyet okumak" değil midir? Bir toplum bilimci, bir siyasal gözlemci ve gazete yazarı gerçekte ne iş yapar? Toplumsal, tarihsel, siyasal ve kültürel olgular ışığında, elindeki bilimsel verilerden hareketle gelişmeleri analiz eder, geleceğe ilişkin öngörülerde bulunur. Yani bir anlamda siyasal ve toplumsal aktörlerin "niyetlerini" okur. 

Allah aşkına söyler misiniz, sahi siz ne iş yaparsınız?

Ama nerede!

Onlar her zaman haklı olacaklar. Dün de haklı, yol gösterici ve herkesten demokrattı onlar, bugün de öyle!

Yağma yok!

Siz önce kendi hayatlarınıza, sonra da bu ülkeye ve topluma ihanet ettiniz. Şimdi de en ucuz yöntemle, utanmadan, sıkılmadan, özür dilemeden, özeleştiri yapmadan kaytarmaya çalışıyorsunuz.

Buna izin vermeyeceğiz.

Gelelim somuta, Prof.Dr. Nuray Mert'in yazısına... Allah için çok doğru bir dizi değerlendirme de var yazıda.. Ama daha önemlisi büyük bir aldatılmışlık duygusu ve şaşkınlık sinmiş yazının dokusuna... 

Diğer taraftan o bildik, artık insana bıkkınlık veren yukarıdancı liberal şirretlik ise devam ediyor. Yine, "laikçi teyzelere", cumhuriyetçilere ve devrimci sosyalistlere saydırıyor ve dönüp, "Öyle üste çıkmaya çalışmayın, biz sizi de biliyoruz" diyor, iyi mi!

Siz neyi biliyorsunuz Nuray Mert? Hani niyet okuyamıyordunuz! Nereden anladınız o insanların vesayetçi, darbeci vs olduğunu? 

Tam bir arsızlık hali... Kendisi hep üste olacak! Gerisinin bir önemi yok.

Belli ki, içini kemiren, ruhunu rahat bırakmayan o haksızlık yapma duygusunu, adatılmımışlık durumunu, yanılmış ve hatalı olma halini böyle bastıracak. 

'SOLUN YAKASINDAN DÜŞÜN'

Nuray Mert söz konusu son yazısında şöyle diyor:

"Öyle bir hal içindeyiz ki, artık mesele demokrasi, özgürlükler, otoriterlik, başkanlık vs. bile değil! Öyle bir çukura düştük ki artık aklıselim, edep, adap, insanlık, hepsi tedavülden kalktı. Derme, çatma İslamcılık-sağcılıkmilliyetçilik karması bir siyasal ideoloji peşinde ülke yangın yerine döndü. Dahası, söz konusu olan ideoloji bile değil. 'Maduriyetin isyanı' sandığımız meğer öfkeye dönmüş bir aşağılık kompleksi, 'haysiyetli bir itiraz' sandığımız meğer pespaye bir intikam duygusu imiş. Marazi sandığımız esas, esas sandığımız 'riya' imiş. Bilemezdik, insana değer veren kimse bilemezdi. 'İnanmasaydınız' diye kimse üste çıkmaya çalışmasın, onların da ne olduğunu biliyoruz." (Cumhuriyet gazetesi, 8 Ocak 2016)

Bu nasıl bir edep yoksunluğu böyle! Biraz utanın yahu! Kim üste çıkmaya çalışıyor? Bugün sizin yeni farkına vardığınız durumu yıllardır söyleyen, yazan ve bunun için mücadele eden, bedel ödeyen aydınlanmacılar mı, cumhuriyetçiler mi, devrimciler mi, sosyalistler mi? Kim? 

Sadece 14 yıldır değil, 12 Eylül 1980'den beri ağır baskı gören, dışlanan, Türk-İslam sentezcilerinin karşısında -sizin sevdiğiniz moda deyimle söylersek eğer- ötekileştirilen, Ergenekon tertipleriyle hapis yatırılan, hayatları karartılan, işlerini kaybeden insanlar mı üste çıkmaya çalışıyor?

Yeter artık! Ya Nuray Mert'ler solun yakasını bırakmalı ya da sol yakasını bunlardan kurtarmalıdır.

Her şeyi bir yana bırakın, bugün her nasılsa yazı yazdığınız o gazetenin 82 yaşında gözaltına alınan başyazarının, İlhan Selçuk'un anısına saygı duyun ve susun bari.

Aslında siz hala geçmişte "muhafazakar demokrat" sandığınız AKP'nin siyasal islamcı rejimi için dolaylı da olsa rıza/onay üretmeye devam ediyorsunuz. Özeleştiri yapmaktan kaytarıyorsunuz ve ortalama bir entelektüel haysiyete filan da sahip değilsiniz, bunu anladık. Bari, dinci faşizan bir diktatörlük kurmak için harekete geçen bu iktidara karşı mücadele yürüten insanlara saldırmaktan vaz geçin. 

Artık fena halde sıkıldık sizden. Asabımızı bozuyorsunuz.

Dahası komik oluyorsunuz. İnsanların aklıyla alay etmeye kalkıyor, ama kendiniz aptal durumuna düşüyorsunuz. Yapmayın, daha fazla ayağa düşmeyin.

Biraz tutarlı olun, harbi olun, mert olun!

İşte Nuray Mert'in o yazısı

 
< Önceki   Sonraki >

Yorumlar

Şu anda herhangi bir yorum yapılmamış - Aşağıdaki formu kullanarak yorum ekleyebilirsiniz...


Sayfa 1 / 0 ( 0 yorum )

Bu makale için yorum ekleyin: Nuray Mert ve arkadaşları ...

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)
E-Posta adresiniz sitede görüntülenmeyecektir
Web Siteniz

Yorum

Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2762
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 35587237
Syndicate
 
left
Top! Top!
right