left
 
 
   
right
Ana Sayfa arrow Haberler
Salı, 22 Ocak 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Haberler
Yeniyol ile ilgili haberlere ve Röportajlara buradan ulaşabilirsiniz.

Muhafazakar-Otoriter İttifakı: AKP'nin Kendine Demokratlığı Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ-Ahmet İNSEL-BİRİKİM   
Çarşamba, 20 Şubat 2008

 Ahmet Çiğdem, zirve noktasını 27 Nisan muhtırasının oluşturduğu “Cumhuriyet mitingleri şahlanışı” ortamında, Birikim’in Haziran 2007 tarihli sayısında “Türkiye’de D’nin üç hali” olarak din, darbe ve demokrasiyi ele almıştı.

 

“Dinsellik ve politika arasındaki ilişkiyi, bu toplumu kavramanın ikame edilemez bir yolu olarak kurmak gerektiğini”, “laikliğin bile neredeyse dinsel bir hüviyetle tesis edilmesinin, dinselliğin siyasal rejimin meşrulaştırıcı araçlarından ya da paradoksal bir biçimde, rejimin iki muhalif unsurundan birisi olarak varoluşu[nun] bize zengin bir toplumsallık ve tartışma konusu yarattı[ğını]” belirtiyordu.

 

AKP-MHP işbirliğiyle Ocak 2008’de başlayan üniversitede türbana özgürlük hamlesi, parlamentoda iktidar ve muhalefet arasında, medyada da bu girişimi destekleyenler ve türbanın serbest bırakılmasını ilkesel olarak savunup, bu girişimi sakıncalı bulanlar arasında alevlenen tartışmalar bu öngörüyü bütünüyle doğruladı.

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 21 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
Ergenekon Operasyonu: Muhafazakarlar İttifakı Yazdır E-posta
Yazar SÜVARİ HABER MERKEZİ-Ömer Laçiner-BİRİKİM   
Çarşamba, 20 Şubat 2008

AKP ve MHP’nin üniversitelerde türbanı serbestleştiren yasa ve Anayasa değişikliği girişimi ile, -Cumhurbaşkanlığı ve 22 Temmuz seçimleri arefesinde başaramadığı- askerî darbe ortamını 2009’da oluşturmaya hazırlandığı iddia edilen Ergenekon adlı nebulaya yönelik operasyon hemen hemen aynı günlerde kamuoyuna yansıtıldı.

Bu iki gelişme/olayın Hrant Dink’in katledilme tarihi 19 Ocak’a yetiştirileceği söylenen 301. madde değişikliğini geri plana ittiği, ertelettiği de not edilmeli.

Bu olaylar zincirini, Türkiye siyasetinin başlıca aktörleri planında iki farklı biçimde açıklamak, anlamlandırmak mümkün. Birincisine göre; ortada AKP, MHP çekirdekli ama SP, BBP ve DP’nin, hatta ANAP kalıntılarının da desteklemeden edemeyecekleri bir muhafazakâr/merkez sağ atak söz konusudur. Türkiye toplumunun % 75’ini temsil eden bu gayrıresmî koalisyon, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinde gösterdiği dayanışma ile kazandığı siyasal zaferi, bu noktadan sonra toplumsal plana da aktarmaktan kaçınamazdı. Paylaştıkları muhafazakâr yaşam tarzının simgesi haline gelmiş olan türbana kamusal alanda konulmuş yasakların en fazla tartışma götürür olanını, üniversitedeki türban yasağını bile kaldıramamayı, başta AKP olmak üzere hiçbiri artık seçmenlerine izah edemezdi çünkü. Dolayısıyla, Kuzey Irak’a askerî operasyonun hay huyu içinde geçen Sonbahar ayları sona erdiğinde “türban meselesi”nin ya Anayasa değişikliği bağlamında veya böylece “tek başına” gündeme getirilmesi aslında beklenir bir hamleydi, kaçınılmazdı.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 20 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
İÇERDEN MIRILDANMALAR Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ   
Çarşamba, 20 Şubat 2008

Okurumuz buna hazır değil''  

 

Zaman, Alev Alatlı'nın yazısını yayınlamayı ilginç bir gerekçeyle reddetti. İşte o yazı...

 

Alev Alatlı'nın 'türban' konusundaki yazısı 'Okurumuz buna hazır değil' gerekçesiyle yayımlanmadı. Alatlı, 'Yazıda istediğim 'bırakın kadınlar konuşsun' demekti' dedi

 

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Zaman gazetesi, yazar Alev Alatlı'nın "türban" konusunu işleyen "İçerden mırıldanmalar" başlıklı yazısını yayımlamadı. Alatlı yazının ana temasının 'bırakın kadınlar konuşsun' olduğunu söyledi.

Alatlı, 15 Şubat 2008 Cuma günü yayınlanması gereken yazısını her zaman olduğu gibi perşembe günü gazeteye gönderdi. Bir süre sonra sayfa editörü Alatlı'yı arayarak yazıyı yayımlayamayacaklarını belirtti.

Alatlı gelişmeyi şöyle anlattı: "Sayfa editörü 'bizim okurumuz buna hazır değildir' gibi bir gerekçe gösterdi. Benim, yazar çizerle sürekli kavgam 'okurlarınızı küçümsüyorsunuz' konusunda olmuştur. 'Okuru küçümsemeyin, oto sansüre girmeyin' deyip, okur anlamaz türü laflara hep karşı çıkmışımdır. Kendi kitaplarımda da çıtayı yükseltirim. Hiç de zararını görmedim."

Son Güncelleme ( Perşembe, 21 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
FETHİ GÜRCAN Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ   
Salı, 19 Şubat 2008

İHTİLALİN SÜVARİ’SİNİ İZLEYİN 

AŞAGIDAKİ ADRESİ TIKLAYIN

 

http://www.youtube.com/watch?v=pm_hLWP2erM

 

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 20 Şubat 2008 )
 
A. ÖCALAN GÖRÜŞMESİ-16 ŞUBAT Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ-KOXUZ   
Pazar, 17 Şubat 2008

Abdullah Öcalan 4 haftalık tecritten sonra avukatlarıyla görüştü. Edinilen bilgilere göre, sağlık durumuna değinen Öcalan, 'Sağlığıma ilişkin şunları söyleyebilirim. Burnumdaki akıntı devam ediyor. Kullandığım ilacın etkisiyle göz yaşarması artıyor yine bu ilaçların etkisiyle sinüzit kanalları açılmış. Ancak gözlerimdeki yaşarma devam ediyor. Diğer sağlık sorunlarım eskisi gibi devam ediyor.' dedi. 'Kitaplar geliyor, alıyorum' diyen Öcalan, şöyle konuştu: 'En son F.Braudel'in Maddi Uygarlık adlı kitabının III. Cildini aldım. Bu kitabın sonunda bir kitap listesi var. Bunlar tarih araştırmalarıyla ilgili kitaplardır, önemlidirler. Burada imkânım olsaydı ben de tarih araştırması yapardım. Cengiz Özakıner'in Dil ve Din adlı kitabını aldım. Bir kitabı daha var İslamiyet'le ilgili, onu da okumak gerek. Otopsi Yayınlarından, Harun Reşit zamanında İslami İlimler ile ilgili kitap ile, Wallerstein'in Dünya Sistemi ile ilgili III. Cildini istemiştim. Gazeteleri de iki ay öncekileri okuyabildim. Hücre cezasından dolayı ancak sıra geldi. Araya zaman girdiğinden dolayı gecikmeli veriliyor. Bugüne kadar sadece bir adet Taraf ve bir adet de Şafak gazetesini verdiler.'

Son Güncelleme ( Pazar, 17 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
KRAMPONUN DA ÇİVİSİ ÇIKTI Yazdır E-posta
Yazar sendika.org   
Pazar, 17 Şubat 2008

AKP son 2 yıldır yedek kulübesinden izlediği futbolun başına geçti. Futbol federasyonu genel kurulunda AKP’ye yakınlığı ile bilinen Hasan Doğan, 237 delegenin katıldığı kongrede 222 oy alarak başkan seçildi.

TFF yönetim kuruluna Doğan, Star Gazetesi ve 24 Haber kanalının ortaklarından olan ve Erdoğan’ın oğlu Ahmet Burak’a 2.3 milyon dolara sattığı “gemicik”le tanınan Hasan Doğan başkan, Maliye Bakanı Unakıtan’ın “manevi oğlu” Tuncay Karartı üye olarak girdi.

Devamını oku...
 
SÖZE NE GEREK VAR Yazdır E-posta
Yazar ÇİZGİLER KONUŞSUN   
Cumartesi, 16 Şubat 2008
Image
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 57 - 63 / 226
Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
 
left
Top! Top!
right