left
 
 
   
right
Ana Sayfa arrow Haberler
Pazar, 17 Şubat 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Haberler
Yeniyol ile ilgili haberlere ve Röportajlara buradan ulaşabilirsiniz.

Post-modern zamanlarda esnek sömürü Yazdır E-posta
Yazar sendika.org   
Perşembe, 28 Şubat 2008

Meriç Kırmızı-Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi yazdı

ImageGiriş


Modern sanayi, ataerkil ustanın küçük atölyesini sanayi kapitalistinin büyük fabrikasına çevirdi. (1) 1970’lerden sonra benimsenen -bugün iflasın eşiğinde(2)- daha fazla kar peşindeki liberal politikalar ise dünyayı, ulusal sınırların aşılmasıyla tek büyük bir fabrikaya çevirdi. Endüstrileşmeden ‘bilgi’ çağına geçişte Marx’ın mülkiyet üzerinden tanımladığı sınıf çatışması hala güncelliğini koruyor her ne kadar sınıf, sömürü merkezli siyaset anlayışının yerini kimlik merkezli siyaset anlayışı(3) alsa da. Çatışan sınıflar zaman içerisinde mülkiyete göre konumları bakımından değişmediyse de görüntü ya da biçim değiştirdi. Bir de işveren sermayedar gittikçe güç kazandı ve pervasızlaştı.

İşçi sınıfı mücadelesi bugün rekabetçi Yeni Dünya Düzeni aracılığı ile geçmişteki hak kazanımlarının gasp edildiği bir evresindedir. Bu evrede iş için rekabet iş içinde rekabetle katmerleşir. Terazinin bir kefesine günümüzde hüküm süren bu vahşi rekabeti, herkesin herkese karşı tüm insanlık ve dayanışma değerlerinin yıkıcısı olan bu savaşı -kimi zaman düpedüz bir şiddet(4)-, diğer kefesine kitlesel üretimin otomasyona dayalı fabrikası merkezinde sanayileşmeyi koyduğumuzda hangisinin emekçi için daha yıkıcı bir düzen olduğuna karar vermek güçleşir.


Modern Zamanlar’ın üretim bandı işçisi Şarlo (Charlie Chaplin) karakteri Taylorist yönetim prensiplerine dayalı üretim düzeninin emekçiye etkisinin karikatürleştirilmiş bir gösterisidir. Modern Zamanlar izleyicide iyi bir karikatür etkisi bırakır, güldürürken düşündürür. Mizahi bir toplumsal düzen eleştirisi olan film tüm zamanların izleyicisine endüstri ve özel teşebbüsün hikâyesini ve insanlığın mutluluk için verdiği mücadeleyi didaktik olmayan bir dille, sempatik bir tutunamayan

üzerinden anlatır.
Son Güncelleme ( Perşembe, 28 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
Tuzlada taşeron düzeninin korucuları görev başında! Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ   
Perşembe, 28 Şubat 2008
 Ergün İşeri-sendika.org yazdı

ImageTürkiye’deki gemi yapım, onarım ve söküm merkezi durumundaki Tuzla bir süredir gündemde. Ne yazık ki bu gündeme geliş birçok canın yanması, birçok ocağın sönmesi nedeniyle oldu.


Kimse yıllardır yapılmakta olan yanlışlara dikkat çekmeye çalışan bir avuç insanın feryadını duymadı.


Sabahların kör karanlığında yola çıkan, akşam eve döneceği belirsiz, yarını olmayan bu insanların yaptığı basın açıklamaları ya hiç medyaya yansımadı ya da duyarlı bir iki gazetenin mutat haberleri arasında kayboldu gitti.


Bir yılda 80’i aşkın ölümü hiç kimse umursamadı, umursamak istemedi. Ne zamanki olaylar artık üstü örtülemeyecek bir noktaya geldi, Tuzla bir gündem konusu oluverdi.

 


Son Güncelleme ( Perşembe, 28 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
TÜRBAN EYLEM Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ   
Çarşamba, 27 Şubat 2008

SHP Kadın Meclisleri, 28 Şubat 2008 Perşembe (yarın) Saat: 11.00’de Anayasa Parkı’nda, Anayasa değişikliğini protesto etmek için eylem yapacaktır.

 

AKP ve MHP tarafından ‘bir hak ve özgürlüğün ihlalinin kaldırılması ’ şeklinde lanse edilen, üniversitelerde türban yasağının kaldırılmasını teminen yapılan Anayasa değişikliği, Anayasanın 2. , 4. ve 174. maddelerine aykırıdır

Son Güncelleme ( Perşembe, 28 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
Bülent ERSOY Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ   
Çarşamba, 27 Şubat 2008

BİR SÖYLEDİ PİR SÖYLEDİ

Image 

ve 

söylemeye devam etti. ÖZÜ ve SÖZÜ bir olanların kulağını çınlattı

 

 

ÖZDE MİLLİYETÇİ

"Ben sözde değil, özde milliyetçiyim. Laf olsun diye bu klişe sözleri söylemiyorum. Ben tabana inelim, çözüm bulalım diyorum. Akıllı ve zeki olan insanlar hatta olmayanlar bile benim ne kadar vatansever olduğumu anlayacaklardır. Ben Allah huzurunda rahatım."

SUSMAYACAĞIM

"Sanatkar ve aydın kesim halka ışık tutmakla görevlidir. Sahnede kırıtmak gerdan kırmak dışında... Kendimce bildiğim doğruları halka ışık tutmak adına sundum ve söylemeye devam edeceğim. Ölüm yerine çözüm demek suç ise hemen beni assınlar. Doğru söylüyorsam da onore etmesini bilsinler"

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 28 Şubat 2008 )
 
HALKEVLERİ Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ   
Çarşamba, 27 Şubat 2008

Halkevleri 2008 Bahar Buluþmasý

Halkevleri bir kez daha dostlarýyla buluþuyor 76. Yýlýmýzý kutladýðýmýz 2008 yýlý bizim için tarihimizin yeni bir döneminde bir kez daha BAHAR ’ýn kapýlarýný aralýyor .

76 yýllýk birikimimiz ile tüm dostluklarý tazelediðimiz bir zaman dilimindeyiz.. Türkiye ve dünya bir zaman tünelinden geçiyor zaman ileri akarken hayat geriye doru gidiyor eski çaðlarýn barbarlýðý ve vahþeti yeni binyýlýn teknolojisiyle birleþiyor insanlýk modern bir yýkým ve yok olma süreci içinde kendi tarihiyle yüzleþiyor. Dün artýk yarýndan daha yakýn ; dünyanýn sömürge kapýlarý sonuna kadar açýldý ne savaþ kaldý görmediðimiz ne açlýk ne kýyým ne de zorbalýk . Dünyanýn efendileri insanlýðýn üzerine geliyor her yönden, kimi bahçedeki meyveyi topluyor kimi daðdaki madeni kimi akar suya göz dikmiþ kimi okuduðumuz kitaba . kimi kardeþliðimizi alýyor kimi malýmýzý götürüyor. Kimi bomba olup yaðýyor tepemizden kimi elimizi kolumuzu baðlýyor iþte bu Dünyada iþte bu Türkiye’de bu gün buradayýz diz üstünde deðiliz yüz üstünde deðiliz 3 kuþak tan halkevi birikimiyle ..”Dostlarýn arasýndayýz güneþin sofrasýndayýz…” *

Bu BAHAR yine buradayýz…


PROGRAM

SABAHAT AKKÝRAZ

FERYAL ÖNEY

GAYDA ÝSTANBUL

ÝLKAY AKKAYA

Anadolu Kongre ve Gösteri Merkezi**

2 Mart Pazar Saat:14:00

Balgat/ANKARA

Ýletiþim için: tel: 0312 419 27 17, faks: 0312 419 32 07 e-posta: Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 Anadolu Kongre ve Gösteri Merkezi’ne gitmek için Bahçeli, Emek ODTÜ, Bilkent istikametine doðru giden minibüslerden ve Balgat, Ümitköy, Koru Sitesi, Etimesgut, Sincan istikametine Eskisehir yolundan giden otobüslerden Milli Kütüphane duraðýnda inililmesi durumunda Türk Ocaðý Caddesi yönünde 200 metre yürünerek ulaþýlabilir

 

Son Güncelleme ( Salı, 04 Mart 2008 )
Devamını oku...
 
BEN İŞTE BUNDAN...... Yazdır E-posta
Yazar Umur TALU_SABAH   
Salı, 26 Şubat 2008
Image

Oturup da koltuklarında, elinde medya kalemi, birer komutan edasıyla, orduya hedefler gösterenler mantar gibi bitiyor.

Gencecik (ve çoğu yoksul) askerlerin eksi 20 derecedeki öldüresiye ve ölümüne mücadelesiyle, şehit tabutlarıyla, "ölüteröristler"le kendinden geçip gazeteciliği unutanlar birer köşe kahramanı, köşe komutanı olup çıkıyor.

Onun gibi sorgulayanlar çok olmayabilir ama, binlerce askerin "hakiki komutanı" konumunda birisi, şunu paylaşmak istemişti:

"Bazı yavrularımız sadece şehit olmak hakkına sahipler. Onların yaşarken ne sigortası, ne eğitimi, ne devlet dairesindetutulduğu muamele, ne de esasta varlıkları önemlidir bazıları için.

Bu çocukların 'vatan için ölümü' üstüne çok konuşanların bir kısmı, canını vatan için veren saf ve temiz evlatlarımızınyaşaması, mutlu olması, okuması için asla kafa ve yürek yormayanlardır.

Ben işte bundan utanıyorum."

Bize de kendi mesleğimizdeki kimi histeriden utanmak düşüyor. Böyle zamanlarda bile bunu söylemekten kaçınmamak düşüyor.

Son Güncelleme ( Salı, 26 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
HAVUÇ=PKK Yazdır E-posta
Yazar SUVARI HABER MERKEZI   
Pazar, 24 Şubat 2008

Image1946 dan beri sağolsun CHP iktidarınca İsmet Paşa'nın yüksek müsadeleriyle ülkemize yerleşen CIA yeni oyunlarına devam ediyor.

1950 lerde ordumuzu KORE'ye gönderen zihniyet iktidarda olmaya devam ediyor.  1950 lerde Selanikte Atamızın evini bombalatan ve 6-7 Eylül hadiselerini yaratan Derin Devlet  tekrar sahnede mi?

Yeni havuç PKK mı?

O zaman ki derin devletin -doğru adı kont-gerilla'nın- Türkiye kolu "Ergenokon"diye tanımlandığını Can Dündar aynı adlı kitabında anlatmıştı. Gazetelerin yazdığına göre o örgüt mensupları daha bir ay önce içeri alınmıştı. O zaman aşağıda ki yazıda Serdar TURGUT'un  derin devleti ne ola ki?

"Senin baban benim babamı döver" aptallığına düşmeden, Derin Devletin (Kont-Gerillanın) havucunu tartışalım.  Ömer GÜRCAN

HAYRA ALAMET DEĞİL


Uzunca bir süredir Türkiye ile ABD’nin yeni bir Irak planı üzerine çalışmakta olduklarını düşünüyoruz. Gizli ve açık görüşme trafiği bunu düşündürüyor bize. ‘Ne gibi bir plan var ortada’ bilmiyoruz ama bunun Amerika’nın Irak’tan çıkış stratejisi ile de bağlantısı olması ihtimali büyüktür.

Başkanını değiştirmeye hazırlanan Amerika, bir süredir kendi içinde Irak’tan en iyi çıkış stratejisinin ne olacağını tartışıyor.

Bataklığa fena halde batmış oldukları için, bu stratejinin sanıldığı gibi kolay olmayacağını da görmüş durumdalar.

Son Güncelleme ( Pazar, 24 Şubat 2008 )
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 43 - 49 / 226
Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
 
left
Top! Top!
right