left
 
 
   
right
Ana Sayfa arrow Haberler
Salı, 22 Ocak 2019
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Haberler
Yeniyol ile ilgili haberlere ve Röportajlara buradan ulaşabilirsiniz.

İKİ KRİZ ARASINDA Yazdır E-posta
Yazar Ergin YILDIZOĞLU   
Pazar, 20 Nisan 2008

Küresel ekonomik kriz kapıya dayandı. Ülke içinde derin bir siyasi kriz var. Böyle "bela" bir konjonktürün gelmekte olduğunu, 2005 sonundan bu yana yazıyor, hazırlıksız yakalanmaktan korktuğumuzu belirtiyoruz. Ne yazık ki bugün, ülkenin yönetiminden sorumlu olanlara bakınca korktuğumuzun başımıza gelmiş olduğunu görüyoruz.

 

Çakışmanın mantığı

Rastlantı mı? Yoksa bu iki kriz arasında bir ilişki olabilir mi? Ülke içindeki siyasi kriz, uluslararası ekonomik krizin nedenleri arasında olamayacağına göre, acaba kapıya dayanan ekonomik krizin, ülke içinde patlak veren siyasi krizin nedenleri arasında olduğu düşünülebilir mi? Bence düşünülebilir.

Dünya ekonomisinde 2003-2007 arasında, bir likidite bolluğu, ucuz kredi ortamı oluştuğunu biliyoruz. Bu ortam, 1990'lı yılların mali köpükleri patladıktan, kapasite fazlası (aşırı üretim) sorunu yeniden gündeme geldikten, 1929 buhranının hayaleti, ilk kez ortalıkta dolaşmaya başladıktan sonra, başta ABD merkez bankası olmak üzere, belli başlı merkez bankalarının başlattıkları büyük bir mali genişlemenin ürünüydü. Böylece körüklenen tüketici talebi, mali spekülasyon (eşik altı borçların menkulleştirilerek sanki "AAA" kalitesinde varlık gibi satılması-hırsızlık) kapasite fazlası sorunu bastırırken, o zaman saptadığımız gibi, krizi, çok daha şiddetle geri gelmek üzere ertelemişti.


Devamını oku...
 
DİKİLİ BELEDİYE BAŞKANI Yazdır E-posta
Yazar SUVARİ HABER MERKEZİ   
Salı, 15 Nisan 2008

ImageKömür dağıtsa başına bu işler gelmeyecekti  

 

İzmir Dikili’nin SHP’li Belediye Başkanı, 10 tona kadar su tüketenden para almayınca ‘görevi kötüye kullanmaktan’ hakkında dava açıldı. Dün 11 Meclis üyesiyle birlikte ifade veren Başkan, “Ekmeği de 25 kuruşa satıyoruz. Bunları halk için yapıyoruz” dedi

Halka ücretsiz su dağıtmak, ucuz muayene ve bedava otobüs hizmeti “suç kapsamına” girdi. Dikili Belediye Başkanı SHP’li Osman Özgüven, ilçede uyguladığı ’sosyal belediyecilik’ hizmetleri için ’görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla karşılaştı. Başkan Özgüven hakkında, ’halka ücretsiz su verdiği için’ soruşturma ve dava açıldı.

Son Güncelleme ( Salı, 15 Nisan 2008 )
Devamını oku...
 
ALTINA HAYIR Yazdır E-posta
Yazar DUYURU   
Perşembe, 03 Nisan 2008
Image
Son Güncelleme ( Pazartesi, 07 Nisan 2008 )
 
Hadi Uluengin'e Açık Mektup Yazdır E-posta
Yazar José Marti Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu   
Perşembe, 03 Nisan 2008

Hadi Uluengin,


Bu metin, 1 Nisan 2008 tarihinde Hürriyet gazetesindeki "Fidel'e Destan Cehalet Bostan" başlıklı köşe yazınıza binaen kaleme alınmıştır. José Marti Küba Dostluk Derneği olarak söz konusu yazınızdaki tek isabetli unsurun cehalete dair vurgunuz olduğunu düşünüyoruz. Ancak ortada bir cehalet varsa, bu cehalet sizinkinden başkası değildir.


Açıkçası kendi geçmişinize küfretmeniz, kendinizi inkâr etmeniz, hayatınızın bir dönemini cinnet ya da nöbet olarak adlandırarak cinnete/psikiyatrik nöbetlere olan meylinizi sık sık ifşa etmeniz bizi ilgilendirmiyor. Bu yöntem, ülkemizde sizin tarafınızdan ve bir dizi arkadaşınızca etkili biçimde kullanılan bir geçim kapısıdır. Ancak, Türkiye halkının büyük bölümünün oldukça anlaşılır ve sandığınızdan çok daha siyasal gerekçelerle Küba'ya hissettiği dostane duygulara karşı gösterdiğiniz tahammülsüzlük ve dünyanın bir diğer köşesinde eşitlik ve özgürlük temelinde kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülkenin inşasına uğraşan, tüm Latin Amerika halklarına ilham kaynağı olan milyonlarca insana karşı girişmiş olduğunuz terbiye yoksunu saldırı José Marti Küba Dostluk Derneği olarak bizi yakından ilgilendirmektedir

Devamını oku...
 
YARGITAY C. BAŞSAVCILIĞININ AKP İDDİANAMESİNDEN SEÇMELER Yazdır E-posta
Yazar Av. Mehmet CENGİZ   
Perşembe, 03 Nisan 2008

“AKP kapatılmazsa Türkiye karşı devrimin altında kalır”

 

ULUSAL MAKAMLAR TEHLİKEYİ ENGELLEME HAKKINA SAHİPTİR

- Siyasi partilerin demokratik siyasi yaşamın vazgeçilmez öğeleri olmaları, devlet örgütü ve kamu hizmetleriyle yoğun ilişki içinde bulunmaları, onlara sınırsız bir faaliyet alanı ve özgürlük olanağı sunmaz.

- Varlık nedeni demokrasi olan siyasi partilerin demokrasi düşüncesinden uzaklaşmaları ve demokrasiyi yok etmeye çalışmaları durumunda, yaptırımlarla karşılaşmaları söz konusudur. Eylemlerinin yoğunluğu ve sosyal gereksinim yönünden başvurulacak son yöntem ise demokrasi düşüncesiyle bağdaşmayan eylemlerin odağı olan bir siyasi partinin kapatılmasıdır.  

- Modern Avrupa tarihinde de görüldüğü üzere, siyasi partiler şeklinde örgütlenen totaliter hareketlerin, demokratik rejim içerisinde güçlendikten sonra demokrasiden kurtulmak isteyeceklerinin olasılık dâhilinde olduğu düşünülmelidir. Böyle bir durum ulusal makamlarca titizlikle tespit edildiğinde, kuşkusuz sözleşme ve demokrasinin standartlarıyla çelişen somut adımlar henüz atılmadan, ulusal makamlar bunları engelleme hakkına sahiptir.

- Avrupa kamu düzeniyle bağdaşmayan şeriatı yerleştirme amacıyla çoğulcu demokrasinin argümanlarından yararlanarak işlenen eylemler de kapatma yaptırımına dayanak olarak kullanılabilir (RP/Türkiye Kararı).

Son Güncelleme ( Perşembe, 03 Nisan 2008 )
Devamını oku...
 
SOSYAL GÜVENLİK??????? Yazdır E-posta
Yazar Gültan KIŞANAK-DTP Diyarbakır Milletvekili   
Cumartesi, 29 Mart 2008

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri,

ImageGörüşmekte olduğumuz 119 sıra sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına ilişkin, Demokratik Toplum Partisi grubunun görüşlerini dile getirmek üzere söz almış bulunuyorum.  

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.  

Kanun tasarısıyla ilgili görüşlerimizi ifade etmeye başlamadan önce; Newroz bayramını kutlamak isteyen, en demokratik hakkını kullanmak isteyen sivil savunmasız halka karşı yapılan şiddetli saldırıyı kınadığımı belirtmek istiyorum.  

Kin ve nefret gösterisi niteliği taşıyan bu tür saldırılar, yurttaşlarda derin kırılmalar yaratmakta ve toplumsal barışı tehdit etmektedir.  

Saldırılarda yaşamını yitiren Zeki Erinç ve İkbal Yaşar’ı saygıyla anıyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ve bir milletvekili, bir yurttaş olarak bu saldırıların sorumlularının biran önce yargı karşısına çıkartılmasını bekliyorum.  

AKP hükümeti döneminde çıkartılan yasalar kamu yararını tasfiye etti

Değerli milletvekilleri;

Küreselleşme adı altında geliştirilen neo liberal politikalar, ülkemizde de hızla ve ne pahasına olursa olsun uygulanmaya çalışılıyor. Son yıllarda Türkiye’de kabul edilen yasalara topluca bakıldığında, 12 eylül 1980 darbesinden sonra uygulamaya konulan neo liberal politikaların eksik kalan yönlerini tamamlamaya yönelik olduğunu görüyoruz.  

Bu düzenlemelerle, kamu yararı ve kamu hizmeti esasına göre örgütlenmiş ekonomik-sosyal yapı hızla tasfiye ediliyor.  

Son Güncelleme ( Cumartesi, 29 Mart 2008 )
Devamını oku...
 
SON OPERASYONLAR AKP GİDİCİ Yazdır E-posta
Yazar Turgut KOÇAK (TSİP Genel Başkanı)   
Perşembe, 27 Mart 2008

AKP, kime niçin karşıdır? Bu sorunun yanıtını doğru verenlerin yanılması olanaksızdır. Eğer bu soruya doğru yanıtlar yerine politikayı dengeler üzerinden götürenlerin kafasıyla karşılık verirsek bugün bir başka yarın bir başka yanıt vererek kendimizle çelişebiliriz. Bu nedenle de son gözaltıları doğru değerlendirmek için doğru bir bakış açısına sahip olmak gerekir.


AKP iktidarı 6. yılının neredeyse tam ortasındadır. İktidara geldiği günden bu yana yaptıklarına baktığımız zaman onun uluslararası sermayenin istekleri doğrultusunda Türkiye’nin kurum ve kuruluşlarını özelleştirme adı altında parsel parsel sattığını görürüz. Bu satışlardan vurulan vurgunlarsa akıllara durgunluk verecek boyutlara ulaşmıştır. İşten çıkarılanların sayısı hızla artarken yeni yeni istihdam alanları açılmadığından işsizler ordusu çığ gibi büyümüştür. Varolan işyerlerinde taşeronlaşma yüzünden hem ücretler olabildiğince aşağıya çekilmiş, hem de işçiler hızla sendikasızlaşmışlardır. İşçilere verilen ücretse neredeyse yol parasıdır.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 15 - 21 / 226
Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
 
left
Top! Top!
right