left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazartesi, 19 Şubat 2018
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Emekli Binbaşının Yayınlanmamış Mektupları - II - Yazdır E-posta
Yazar Em.J.Pilot Bnb. Erol Soysever   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

" TÜRK HALKI DUALARINI BENDEN ESİRGEMESİN!" 01/Temmuz/2004

Rahmi Koç, teknesiyle yapacağı dünya turu için verdiği demeçte, gezinin ayrıntılarını anlatırken, halktan kendisi için dua edilmesini istemiş. Beyzademiz, babasının devlet eliyle kazandığı olanaklarla edindiği servet sayesinde geziye çıkacak. Bu gezinin halka ne gibi bir yararı olabileceğini ben anlamış değilim. Ama adam ısrarlı. Bu bulunmaz "Hint kumaşı" nın başına gezi sırasında bir sıkıntı gelmemesi için dualar edecekmişiz. Emri olur, derhal ! Tam bağımsızlık, özgürlük ve insanın inanca yaşaması için verilen savaşımda nice koçyiğitler yere serilirken, kılı kıpırdamayan bu yapay "koç"a günahımı bile vermem.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 01 Mayıs 2006 )
Devamını oku...
 
Sola Bir Uyarıda Benden Yazdır E-posta
Yazar Kasım Karakaya   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Devrimciler yola çıkarken birbirlerine güvenen, birbirlerine inanan, kendi yoldaşı için göz kırpmadan canını veren, ekmeğini, giysisini yoldaşı ile paylaşan bir anlayışla ve heyecanla davalarına bağlılıkla yollarına devam edenlerdir. Bunlarında binlerce örnekleri vardır: Denizler, Mahirler, Ulaşlar, İbrahimler, Mazlumlar, Kemal Pirler, Akif Yılmazlar örneğin bunlar gibi büyük insanlar. Bir yoldaşları zora girdiği zaman onlar için veya davaları için gözlerini kırpmadan kendilerini feda ederdiler. Nitekim de öylede yaptılar, hepimizce malumdur.

Bende bunu anlatmaya çalışıyorum. Suphilerden tutun günümüze kadar bunca yiğit devrimci, kendini devrim için, barış için, demokrasi için, halkların kardeşliği için, emek için feda ettiler. Kimileri idam sehpasında, kimileri işkencede, kimileri yargısız infazlarla, kimileri ise yiğitçe dövüşerek şehit oldular. Bunların bu haklı davalarını destekleyen; emekçiler, işçiler, köylüler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler, avukatlar, siyasetçiler, bilim adamları, öğretmenler, öğrenciler özellikle kadınlar. Yargısız infaz edildiler, sakat kaldılar, yıllarca zindanlara hapis edildiler ve hatta tecavüze uğradılar. Bazıları ise her gün tehdit ve şantajlarla karşı karşıya kaldılar.

Devamını oku...
 
Bir Türk Sosyalistinden Özgür Gündem Yazarı Demir Küçükaydın'a Açık Yanıt Yazdır E-posta
Yazar M. Toros Gürkaya   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

9 Mart 2005 tarihinde Özgür Gündem yazarı D. Küçükaydın'ın "Türk Sosyalistlerine Açık mektup " adlı bir makalesi yayınlandı.

Kürt demokratik halk liderlerinden A. Öcalan'ın "Demokratik cumhuriyet" tezi üzerine spekülasyon ve anlam kargaşalığının yoğunlaştığı bir dönemde , Özgür Gündem yazarı D.Küçükaydın'ın "Açık Mektup"unda ortaya konulan düşüncenin kurgusu ve içeriği bizleri bir açıklama yapmayı zorunlu kılmıştır.

Bu kısa yazıda , D.Küçükaydın'ın makalesinde ortaya koyduğu düşüncelerle uzlaşamadığımız farklılıkları ortaya koymaya çalışacağız.

Devamını oku...
 
Em.Süvari Bnb.Fethi Gürcan Hakkında Yeni Harman'la Söyleşi Yazdır E-posta
Yazar Ömer Gürcan   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Ömer Gürcan, idam edilen Süvari Binbaşı Fethi Gürcan’ın 4 çocuğundan biri. Ankara’da yaşıyor. O da bir “süvari” ve o da bir muhalif. İdam edilen darbeci bir babanın oğlu ve bir başka darbenin, 12 Eylül’ün mağduru Ömer Gürcan ile darbe, idam ve bugünler üzerine:


-Babanız, Süvari Binbaşı Fethi Gürcan idam edildiğinde kaç yaşındaydınız?

15 yaşındaydım. 1949 doğumluyum

Devamını oku...
 
Bir Sevgililer Gününün Ardından Yazdır E-posta
Yazar Selma Türker   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Binbaşı Fethi Gürcan'ın,eşi ve sevgili Esma Gürcan'ın (Esmacık)'ın değerli anılarına ithafen;

Dün yeni bir 14 Şubattı.Yeni bir Sevgililer Günü...Ne kadar güzel bir kavram:SEVGİ. Bir insanın bir insana,bir insanın pek çok insana,bir insanın bir topluma, ülkesine, tüm insanlığa, bilme, sanata, doğaya, bir düşünceye, bir inanca... Kısacası insanca olan ve insan için olan herşeye karşı duyabileceği en güzel duygu... Belki de en kutlanması gereken ve kutladığımız pekçok gün içinde en önemlilerinden birisi, hatta belki de en önemlisi...

Devamını oku...
 
Kadın-Yaşam-Özgürlük Yazdır E-posta
Yazar Sema Özcan   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

ENGELS: "İlk iş bölümü, erkekle kadın arasında, döl verme bakımından yapılan iş bölümüdür" der ve ekler "tarihte kendini gösteren ilk sınıf çatışması, erkekle kadın arasındaki uzlaşmaz karşıtlığın karı-koca evliliği içindeki gelişmesiyle; ve ilk sınıf baskısı da dişi cinsin erkek cins tarafından baskı altına alınmasıyla düşümdeştir."

Tarih öncesinden günümüze üretim biçimlerini kısaca inceleyecek olursak, ailenin kökenini de anlamış olacağız.

Devamını oku...
 
Yeniçeri Pakistan - Tarık Ali Yazdır E-posta
Yazar Ümit Özbek   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

"Bir keresinde Pakistanlı bir general size, "Pakistan, Amerikalıların Afganistan"a girmek için ihtiyaç duydukları bir prezervatifti. Biz onların amaçlarına hizmet ettik, şimdi de bizi tuvalete atıp üstümüze sifonu çekebileceklerini düşünüyorlar," demişti. Bu olay 1980'lerde, yani ABD ile Pakistan'ın ,tanrısız Sovyetler Birliği'ni yenilgiye uğratmak için Mücahitleri finanse edip silahlandırdığı günlerde gerçekleşmişti. Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan'ı yine bir prezervatif olarak mı kullanıyor?

Devamını oku...
 
İşsiz Figurasyonlar ve Esas Oğlan Yazdır E-posta
Yazar Nur Sürer   
Cumartesi, 09 Nisan 2005

Öncelikle sitenize merhaba demek istiyorum. Merhaba kelimesini çok severim , evrensel anlamda da samimiyeti içinde barındırdığından. Bugüne dek hiçbir yerde yazı yazmışlığım yok. Sadece mesleğim gereği birtakım yerlerde konuşmacı olarak bulundum. 26 yıl önce sinemada oyunculuk yapmaya başladığımda işkolumuzun , anne , baba ve yetiştirme yurtlarının ( yani devletin ) kabul etmediği gayri meşru bir çocuk muamelesine maruz bırakıldığını gördüm.

Devamını oku...
 
Kur'an a İhanet - 2 - Yazdır E-posta
Yazar Bahtiyar Gerboğa   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Dinin bir güç olarak egemenler tarafından kullanılması İslamiyet ve Kur'an la birlikte başlayan bir tutum değildir. Bu tutum dinlerin ilk varoluşundan, başlangıcından beri süregelir.

Vahşilik döneminde klanlar halinde yaşayan insanlar toplayıcılık ve avcılık temelinde beslenmektedir Doğaya bağlı bu yaşam, el aletleri ve ateşin keşfedilmesiyle çeşitlenmiş, diğer primatlarla

aralarındaki fark açılmaya başlamıştır. Bu doğal toplumun üyeleri birlikte yaşama kuralına uyarak klanlarına bağlı kalırlar Klan önemliydi. Olmazsa olmaz kuralı işler, yapılan her şey klan için yapılırdı. Bireylerin klanları dışında tek tek şahsiyetleri yoktu. Ayrıcalıksız, sınıfsız, hiyerarşisi olmayan bir toplum biçimiydi. Doğa Ana'ydı ve Ana ile bir bütünlük esastı. Sezginin gelişmesiyle Doğa Ana'ya olan saygı, korku ve minnetle Totem kavramlaştırıldı.

Devamını oku...
 
Demokratik Toplum Hareketi Üzerine Yazdır E-posta
Yazar Davut Çopkur   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Cumhuriyetin temel niteliklerinin sistemli bir şekilde darbelenmeye başladığı bir dönemden geçiyoruz. Ülkede yeni bir siyasal çıkışın ve cumhuriyetin daha demokratik bir içerik kazanmasının hayati bir önem kazandığı bu süreçte, 1920 lerin kuvva-î milliye ruhunun, demokrasi temeline dayalı siyaset anlayışının ortama egemen kılınması gerekmektedir.

Demokratik toplum hareketi Kürt olarak önemsediğimiz sonucunu heyecanla beklediğimiz bir toplumsal projedir. Çünkü yıllardır yaşadığımız bu coğrafyada artık kanın dokülmediği, gözyaşının durduğu, insanca yaşayabileceğimiz bir ortamın oluşmasını istiyoruz. Bu aşamada sistemin "canavar" diye nitelendirdiği, Kürt halkının önder kabul ettiği Abdullah Öcalan'dan barış çağrıları geliyordu.

Devamını oku...
 
Sayın Generalim Yazdır E-posta
Yazar Em.J.Pilot Bnb. Erol Soysever   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

SAYIN GENERALİM (Org. Hurşit TOLON) 31
Ekim 2002

l969/l970 Yıllarında ABD'de Lackland Hava Üssü'ndeki Dil Enstitüsü'nde birkaç ay birlikte bulunmuştuk. Ben de o dönemde sizin gibi üsteğmen rütbesindeydim. Hani beyaz bir WW arabanız vardı da ben arabamla onun kapısına çarpıp, hasarlamıştım. Sanırım anımsamışsınızdır.

Devamını oku...
 
Türkiye'de Askeri Darbelerin Dili Yazdır E-posta
Yazar M. Toros Gürkaya   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Gerek Osmanlı olsun gerekse de Cumhuriyet Türkiye’sinin toplumsal tarihi batı toplumlarında olduğu gibi büyük tarihsel olaylara tanık olunan trajedileri yaşamadan ilerledi. Bu anlamda tarihimizin olayları ağırlıkla dramlara ve komedilere sahne olunan olaylarla dolup taştı. Tarihimizin trajediye konu yapılabilecek en yakın olayı olan 1923 Devrimi de ne yazık ki bu tarihsel ağırlığın üstesinden gelemeyerek, neticede dramlara ve komedilere dönüşmekten kendini kurtaramadı.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 181 182 183 184 185 186 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 2197 - 2208 / 2224
Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2761
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 32363383
Syndicate
 
left
Top! Top!
right