left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Çarşamba, 22 Kasım 2017
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Bir Sevgililer Gününün Ardından Yazdır E-posta
Yazar Selma Türker   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Binbaşı Fethi Gürcan'ın,eşi ve sevgili Esma Gürcan'ın (Esmacık)'ın değerli anılarına ithafen;

Dün yeni bir 14 Şubattı.Yeni bir Sevgililer Günü...Ne kadar güzel bir kavram:SEVGİ. Bir insanın bir insana,bir insanın pek çok insana,bir insanın bir topluma, ülkesine, tüm insanlığa, bilme, sanata, doğaya, bir düşünceye, bir inanca... Kısacası insanca olan ve insan için olan herşeye karşı duyabileceği en güzel duygu... Belki de en kutlanması gereken ve kutladığımız pekçok gün içinde en önemlilerinden birisi, hatta belki de en önemlisi...

Devamını oku...
 
Kadın-Yaşam-Özgürlük Yazdır E-posta
Yazar Sema Özcan   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

ENGELS: "İlk iş bölümü, erkekle kadın arasında, döl verme bakımından yapılan iş bölümüdür" der ve ekler "tarihte kendini gösteren ilk sınıf çatışması, erkekle kadın arasındaki uzlaşmaz karşıtlığın karı-koca evliliği içindeki gelişmesiyle; ve ilk sınıf baskısı da dişi cinsin erkek cins tarafından baskı altına alınmasıyla düşümdeştir."

Tarih öncesinden günümüze üretim biçimlerini kısaca inceleyecek olursak, ailenin kökenini de anlamış olacağız.

Devamını oku...
 
Yeniçeri Pakistan - Tarık Ali Yazdır E-posta
Yazar Ümit Özbek   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

"Bir keresinde Pakistanlı bir general size, "Pakistan, Amerikalıların Afganistan"a girmek için ihtiyaç duydukları bir prezervatifti. Biz onların amaçlarına hizmet ettik, şimdi de bizi tuvalete atıp üstümüze sifonu çekebileceklerini düşünüyorlar," demişti. Bu olay 1980'lerde, yani ABD ile Pakistan'ın ,tanrısız Sovyetler Birliği'ni yenilgiye uğratmak için Mücahitleri finanse edip silahlandırdığı günlerde gerçekleşmişti. Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan'ı yine bir prezervatif olarak mı kullanıyor?

Devamını oku...
 
İşsiz Figurasyonlar ve Esas Oğlan Yazdır E-posta
Yazar Nur Sürer   
Cumartesi, 09 Nisan 2005

Öncelikle sitenize merhaba demek istiyorum. Merhaba kelimesini çok severim , evrensel anlamda da samimiyeti içinde barındırdığından. Bugüne dek hiçbir yerde yazı yazmışlığım yok. Sadece mesleğim gereği birtakım yerlerde konuşmacı olarak bulundum. 26 yıl önce sinemada oyunculuk yapmaya başladığımda işkolumuzun , anne , baba ve yetiştirme yurtlarının ( yani devletin ) kabul etmediği gayri meşru bir çocuk muamelesine maruz bırakıldığını gördüm.

Devamını oku...
 
Kur'an a İhanet - 2 - Yazdır E-posta
Yazar Bahtiyar Gerboğa   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Dinin bir güç olarak egemenler tarafından kullanılması İslamiyet ve Kur'an la birlikte başlayan bir tutum değildir. Bu tutum dinlerin ilk varoluşundan, başlangıcından beri süregelir.

Vahşilik döneminde klanlar halinde yaşayan insanlar toplayıcılık ve avcılık temelinde beslenmektedir Doğaya bağlı bu yaşam, el aletleri ve ateşin keşfedilmesiyle çeşitlenmiş, diğer primatlarla

aralarındaki fark açılmaya başlamıştır. Bu doğal toplumun üyeleri birlikte yaşama kuralına uyarak klanlarına bağlı kalırlar Klan önemliydi. Olmazsa olmaz kuralı işler, yapılan her şey klan için yapılırdı. Bireylerin klanları dışında tek tek şahsiyetleri yoktu. Ayrıcalıksız, sınıfsız, hiyerarşisi olmayan bir toplum biçimiydi. Doğa Ana'ydı ve Ana ile bir bütünlük esastı. Sezginin gelişmesiyle Doğa Ana'ya olan saygı, korku ve minnetle Totem kavramlaştırıldı.

Devamını oku...
 
Demokratik Toplum Hareketi Üzerine Yazdır E-posta
Yazar Davut Çopkur   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Cumhuriyetin temel niteliklerinin sistemli bir şekilde darbelenmeye başladığı bir dönemden geçiyoruz. Ülkede yeni bir siyasal çıkışın ve cumhuriyetin daha demokratik bir içerik kazanmasının hayati bir önem kazandığı bu süreçte, 1920 lerin kuvva-î milliye ruhunun, demokrasi temeline dayalı siyaset anlayışının ortama egemen kılınması gerekmektedir.

Demokratik toplum hareketi Kürt olarak önemsediğimiz sonucunu heyecanla beklediğimiz bir toplumsal projedir. Çünkü yıllardır yaşadığımız bu coğrafyada artık kanın dokülmediği, gözyaşının durduğu, insanca yaşayabileceğimiz bir ortamın oluşmasını istiyoruz. Bu aşamada sistemin "canavar" diye nitelendirdiği, Kürt halkının önder kabul ettiği Abdullah Öcalan'dan barış çağrıları geliyordu.

Devamını oku...
 
Sayın Generalim Yazdır E-posta
Yazar Em.J.Pilot Bnb. Erol Soysever   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

SAYIN GENERALİM (Org. Hurşit TOLON) 31
Ekim 2002

l969/l970 Yıllarında ABD'de Lackland Hava Üssü'ndeki Dil Enstitüsü'nde birkaç ay birlikte bulunmuştuk. Ben de o dönemde sizin gibi üsteğmen rütbesindeydim. Hani beyaz bir WW arabanız vardı da ben arabamla onun kapısına çarpıp, hasarlamıştım. Sanırım anımsamışsınızdır.

Devamını oku...
 
Türkiye'de Askeri Darbelerin Dili Yazdır E-posta
Yazar M. Toros Gürkaya   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Gerek Osmanlı olsun gerekse de Cumhuriyet Türkiye’sinin toplumsal tarihi batı toplumlarında olduğu gibi büyük tarihsel olaylara tanık olunan trajedileri yaşamadan ilerledi. Bu anlamda tarihimizin olayları ağırlıkla dramlara ve komedilere sahne olunan olaylarla dolup taştı. Tarihimizin trajediye konu yapılabilecek en yakın olayı olan 1923 Devrimi de ne yazık ki bu tarihsel ağırlığın üstesinden gelemeyerek, neticede dramlara ve komedilere dönüşmekten kendini kurtaramadı.

Devamını oku...
 
Kürt Gerçekliği; Abdullah Öcalan Ve Talabani-Barzani Yazdır E-posta
Yazar Mecit Öztekin   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

%68 , Kerkük'teki Kürt oyları oranı. Türkiye'deki Kürtlerin bile sevindiği bir rakam. Zira Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm baskılarına rağmen bir Kürt gerçeğinin tescillenmesi ve resmi kayıtlara geçirilmesi açısından yüzler gülümsüyor.Bu durum aslında çok aldatıcı bir orandır. Her türlü tehdide ve baskıya rağmen Diyarbakır'da beğenmediğimiz ve başarısız bulduğumuz DEHAP bile bu orandan fazlasını alıyor.Kaldı ki Sünni ve Araplar secimi boykot ediyorlar ve tüm Türkmenler için sadece iki sandık kuruluyor ve çoğu oy kullanamıyorlar. Sonuç %68 , peki bu nasıl bir Kürt kenti mantığı ve bu neyin sevinci. Görülüyor ki Türkiye'deki Kürtlerin sevinci ile Güney Kürdistan'daki sevinç farklı. Bir tarafta var olmanın sevinci diğer tarafta çok olmanın sevinci. Bu da aslında orada gelinen bilinç ile burada gelinen bilinç arasındaki farkı gün yüzüne çıkartıyor.

Devamını oku...
 
Dünya Hanımlar Gününüzü .................! Yazdır E-posta
Yazar Nur Sürer   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Yeni yolcular, ikinci defa merhaba demek istiyorum. Tek heceli kısacık kelimeler vardır anlamına bakınca kısalığını aşıp koskocaman birşey olur. Mesela; hırs, kin, öç, soy, ırz, sır, risk, rest, norm, mask, hırt, erk, örf, puşt... Bir de bunların içinde olumluları var yol, yurt, aşk. Yol kelimesi de bunlardan biri, insanın ufkunu açan bir kelime, emeklemeye başladığımız andan itibaren biliriz, asıl anlamını ise büyüyünce keşfederiz. Sitenizin adını beğeniyorum. Bir de önüne yeni'yi eklemişsiniz Bu daha da iyi olmuş. Çünkü eski yürüdüğümüz yol iyi bir yol değildi.

Devamını oku...
 
Ters Yüz Edilmiş Tarihimiz Yeniden Yazılmalıdır Yazdır E-posta
Yazar Em. Kur. Yarbay Osman Deniz   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

Osman Deniz Anlatıyor :

“ Fethi Gürcan , Talat Turhan’a “ mektupçu” derdi. Biz ihtilal hazırlıklarıyla uğraşırken o genç subaylara bildiri dağıttırırdı. Onun için adı “mektupçu” kaldı. Başka bir lakabı daha vardı ; “Kürt Talat” diye.Fakat bu lakap 12 Mart döneminde takılmıştı. Kendisi ile cezaevindeyken bu lakap üzerine bir söyleşim oldu. “Kendinden büyük bedene sahip olunamaz” demiştim. “Mektupçu” lakabıyla anıldığı dönemde bir bildiri yüzünden tutuklanmış ve bir müddet bizlerle beraber Mamak Askeri Cezaevi’nde yatmıştı.

Devamını oku...
 
9 Mart 1971 Tezgahının Görevlileri: Samba Davası Yazdır E-posta
Yazar Ömer Gürcan   
Çarşamba, 06 Nisan 2005

- "03 Mart 1971 Toplantı'sına bakmak lazım. Bir provokasyon toplantısı yapıldı;bende ordayım.Bir tarafta Ordu'nun 5 generali, bir tarafta 5 eski ihtilalci;içinde bende varım"

- "Bu 10 kişi bir İhtilal hazırlığında mı? Siz orada ne arıyordunuz ?

- " Hayır; Türkiye'nin...Eeee...Tabii bir 'İhtilal' giden,yani "Darbe'ye "giden bir Ordu var. O'nun görüşmesini yapıyorlar. "

- "Siz orada ne arıyorsunuz,siz bu cuntanın içindesiniz.?"

Son Güncelleme ( Cuma, 05 Mayıs 2006 )
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 181 182 183 184 185 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 2197 - 2208 / 2220
Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2757
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 31409800
Syndicate
 
left
Top! Top!
right