left
 
 
   
right
Ana Sayfa
Pazar, 19 Kasım 2017
 
 
Ana Sayfa
Yazarlarımız
Haberler
TV Programları
Öner Gürcan Kütüphanesi
Kadın Meclisi
Bize Ulaşın
Kamuoyuna Açık Mektup Yazdır E-posta
Yazar Sarp Kuray   
Çarşamba, 13 Nisan 2005

20 Ekim 2004 tarihinde İmralı da avukatlarıyla yaptığı olağan görüşmede , Abdullah Öcalan'a selamımın iletilmesi üzerine , ' Tam Sarp'ın zamanıdır' yanıtını vermesiyle birlikte başlatılan sinsi dedikodular, bazı İnternet soytarılarının yayınları, yüzlerce arkadaşımın, yakın dostlarımın bu konu üzerinde benimle yaptıkları konuşmalar ve devrimci sorumluluğum, bana bu yazıyı yazmayı zorunlu kılmıştır. Aslında ülkeye döndükten kısa bir süre sonra başlatılan, adeta bir merkezden idare edilen ve aynı argümanları kullanan kasıtlı yayınları izliyordum. Bu yayınları yapanların çoğunu da çeşitli nedenlerle tanıyorum, niyetlerini biliyorum. Bu kendini bilmezlere , önümüzdeki yıl bahar ayında yayınlayacağım kitapta topluca bir yanıt vermeyi ve içlerinden bazılarına davalar açmayı planlıyordum.

Son Güncelleme ( Salı, 09 Mayıs 2006 )
Devamını oku...
 
Yeniyol - Kemalizm - Demokratik Cumhuriyet Yazdır E-posta
Yazar Sarp Kuray   
Çarşamba, 13 Nisan 2005

Yeniyol.org adlı sitenin yayın hayatına başlamış olmasını büyük bir mutlulukla öğrenmiş bulunuyorum.Son zamanlarda büyük sermaye sahiplerinin yazılı ve görsel basını para güçlerini kullanarak tam anlamıyla kontrol altına almalarıyla birlikte, bu çemberi kırmak düşüncelerini halka ve devrimcilere aktarmak üzere yapılan her türden devrimci çaba hayati önem taşır hale gelmiştir.Bu anlamda Yeniyol sitesini organize eden ve emeği geçen herkesi kutlarım.Bana yönelik yaptığınız çağrı için de teşekkürlerimi sunarım.Onur duydum.Benim bu konudaki tavrım açıktır.Faaliyetlerinizde sizlerle birlikte olacağım ve üzerime düşeni yapmaya gayret edeceğim. 

Devamını oku...
 
Sultan Galiyev: Sosyal Devrim Ve Doğu -1- Yazdır E-posta
Yazar Selim Renkliyıldırım   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Rusya'daki Türk ve Müslüman halkların yakın geçmişteki tarihlerinin incelenmesi, şimdiye dek pek az sayıda yapılmış, neden - sonuç ilişkileri farklı boyutlarda ele alınmış, dolayısıyla da aynı coğrafyalarda cereyan etmiş tarihsel olaylar farklı yorumlanmıştır. Bu boşluğu biraz olsun doldurabilmek, daha mütevazı bir deyişle kendi bakış açımızı tarihsel hadiseleri ve onun dinamiklerini de irdeleyerek, ortaya koymaya çalışıyoruz. Sovyetler Birliği'ndeki ulusal sorunun çözümü, Devlet otoritesini, yerli azınlığın özerkliğiyle federal bir çerçeve içinde birleştirmektir. Daha da açıkçası doğulu slav halkların çoğunluğuyla Türklerin ve Müslümanların oluşturduğu aynı sınırlar içinde yaşayan halkların seçimini saptamada ve ortak geleceklerini belirlemede güç dengesinin etkin olduğu zor bir an olmuştur. Bu birleştirici Proje'nin mimarı Lenin'dir.

Son Güncelleme ( Pazar, 07 Mayıs 2006 )
Devamını oku...
 
Kitabın Türkçe Sunuş Raporu Yazdır E-posta
Yazar Dr. Ali Kemal Özcan   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Yayınevi Sunuşu


Türkiye Kürtleri

Bu metin Kürdistan İşçi Partisi’ni (PKK) Kürt milliyetçiliği perspektivinden inceler. Yakın geçmiş alan-araştırmaları sonuçlarının ve PKK’nin uzun-erimli lideri Abdullah Öcalan üzerine en-yeni materyallerin çevirilerinin analizi üzerine inşa edilen çalışma, partinin düşünsel doğası ve örgütsel işleyişini, 1970 sonlarındaki büyümesinden son zamanlardaki büzülmesine kadar irdeler. Konunun birçok cephesini elealan çalışma aşağıdaki belli-başlı başlıkları içerir:

* Abdullah Öcalan’ın görüşleri ve felsefesi

* Türkiyedeki Kürt muhalefetini doğururken, PKK’nin başarı ve başarısızlıkları.

* Kürt direnişinde PKK’nin kadro kazanma felsefesi, örgütsel hassasiyeti/derinliği, silah kullanımı ve diğer konjoktürel faktörler

* Türkiye’deki Kürtlerin milliyetçiliğinin gelişmesi ile alakalı faktörler

Devamını oku...
 
Kur'an a İhanet - 1 - Yazdır E-posta
Yazar Bahtiyar Gerboğa   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Kaynağa ulaşmak, kaynaktan faydalanmak çok zor mudur ? Ulaştıktan sonra kaynağı başkalarına yorumlayarak anlatmak yerine onları kaynağa yönlendirmek ne kaybettirir. Neden kaynağa giden yol zorlaştırılmış ve kaynak tabulaştırılarak ulaşılmaz hale getirilmiştir. Kuran "OKU" diye öğüt vermiyor mu ? Yoksa bu öğüdü sadece Hz. Muhammet için mi veriyor? Günümüzde tek bir Kur'an için bu anlam karmaşası neden. Ne için İHANET EDİLİYOR KUR'AN A. Nasıl çıkıyor şifreler, ebcet hesapları ve Kur'an nasıl bilinmezlik çemberinin tam ortasına konuluyor. Nasıl gelecekten haberler veren fal kitabına dönüştürülüyor. Bunların cevaplarını bulabilmek için 1500 yıl öncesi dünyaya şöyle bir bakmak lazım.

Devamını oku...
 
"Türkler" Tarihsel Bir İllüzyon Yazdır E-posta
Yazar Candemir Sipahi   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

1421 Yılının sıcak bir haziran günüydü . Yatakta ölmek üzere olan adam daha otuz beş yaşındaydı . Adı Mehmet'ti ancak tarihçiler onu Birinci Mehmet yada Çelebi Mehmet adıyla hatırlayacaklardı . Osmanlı devleti Fetret devri'nden daha yeni çıkmıştı ve o kurtarıcı artık ölüyordu . Ne var ki,Osmanlı kurmayları, o yatağa düşünceye kadar geçen sürede ya savaşmış yada Fetret devrine neden olan olayları analiz etmişlerdi. Neydi bu sebepler ? Tüm analizlerin sonunda ulaşılan sonuçlardan belki en önemlisi insanın kendinden korkmasıyla aynı anlamdaydı... Türkmenler!

Devamını oku...
 
Türkiyeli Olmak Yazdır E-posta
Yazar Cavit Özbir   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Ülkemizde bu gün, hayatın her alanında açmazlar ve bir kaos yaşanmaktadır. İçinde bulunulan bu kriz durumu ekonomiden siyasete kadar toplumun bütün alanlarını, bizleri, demokrat olanı � olmayanı, siyasal İslamcıları, devrimcileri, Kürtleri, askerleri, çalışan yığınları, memurları kısacası her sınıftan, her dinden ve ırktan, her ideolojiden bütün kesimleri bire bir ilgilendiren ana problemdir.

Şu bir gerçekliktir ki bu gün, bu coğrafyada (Türkiye�de) tüm politikalar yoğun bir şekilde Kürtler üzerinden maniple edilmektedir. Eskiden beri tezgahlanan ve belirleyici olan durum budur. Bunu görmemezlikten gelmek sağırlık ve körlüktür.

Devamını oku...
 
Kapitalist Olmayan Yol Tezi Yazdır E-posta
Yazar Celal Özcan   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Dünyanın tek kutuplu hale geldiği, Sovyetler Birliği'nin dağıldığı, hatta sosyalizmin bile iflas ettiğinin tartışılmaya başlanıldığı bir dönemde, genç kuşağın adını bile duymamış olabileceği bu konu da nereden çıktı demeyin. Dünyanın henüz iki kutuplu olduğu dönemde, özellikle de 2. dünya savaşından sonraki dönemde Sovyetler Birliği'nin, geri kalmış yada geri bıraktırılmış denilen ülkelere yönelik politikasının temelini bu tez oluşturuyordu. Bu politikanın Sovyetler birliği'ne getirdikleri (yada götürdükleri) bir yana, bir döneme damgasını vurmuş olması ve bu politikanın uygulandığı çoğu ülkenin günümüzde de, tek kutup olan ABD ile problemler yaşıyor olmaları bile konunun derinliğine tartışılmasını gerektirir kanısındayım

Devamını oku...
 
Emekli Binbaşının Yayınlanmamış Mektupları - II - Yazdır E-posta
Yazar Em.J.Pilot Bnb. Erol Soysever   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

" TÜRK HALKI DUALARINI BENDEN ESİRGEMESİN!" 01/Temmuz/2004

Rahmi Koç, teknesiyle yapacağı dünya turu için verdiği demeçte, gezinin ayrıntılarını anlatırken, halktan kendisi için dua edilmesini istemiş. Beyzademiz, babasının devlet eliyle kazandığı olanaklarla edindiği servet sayesinde geziye çıkacak. Bu gezinin halka ne gibi bir yararı olabileceğini ben anlamış değilim. Ama adam ısrarlı. Bu bulunmaz "Hint kumaşı" nın başına gezi sırasında bir sıkıntı gelmemesi için dualar edecekmişiz. Emri olur, derhal ! Tam bağımsızlık, özgürlük ve insanın inanca yaşaması için verilen savaşımda nice koçyiğitler yere serilirken, kılı kıpırdamayan bu yapay "koç"a günahımı bile vermem.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 01 Mayıs 2006 )
Devamını oku...
 
Sola Bir Uyarıda Benden Yazdır E-posta
Yazar Kasım Karakaya   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Devrimciler yola çıkarken birbirlerine güvenen, birbirlerine inanan, kendi yoldaşı için göz kırpmadan canını veren, ekmeğini, giysisini yoldaşı ile paylaşan bir anlayışla ve heyecanla davalarına bağlılıkla yollarına devam edenlerdir. Bunlarında binlerce örnekleri vardır: Denizler, Mahirler, Ulaşlar, İbrahimler, Mazlumlar, Kemal Pirler, Akif Yılmazlar örneğin bunlar gibi büyük insanlar. Bir yoldaşları zora girdiği zaman onlar için veya davaları için gözlerini kırpmadan kendilerini feda ederdiler. Nitekim de öylede yaptılar, hepimizce malumdur.

Bende bunu anlatmaya çalışıyorum. Suphilerden tutun günümüze kadar bunca yiğit devrimci, kendini devrim için, barış için, demokrasi için, halkların kardeşliği için, emek için feda ettiler. Kimileri idam sehpasında, kimileri işkencede, kimileri yargısız infazlarla, kimileri ise yiğitçe dövüşerek şehit oldular. Bunların bu haklı davalarını destekleyen; emekçiler, işçiler, köylüler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler, avukatlar, siyasetçiler, bilim adamları, öğretmenler, öğrenciler özellikle kadınlar. Yargısız infaz edildiler, sakat kaldılar, yıllarca zindanlara hapis edildiler ve hatta tecavüze uğradılar. Bazıları ise her gün tehdit ve şantajlarla karşı karşıya kaldılar.

Devamını oku...
 
Bir Türk Sosyalistinden Özgür Gündem Yazarı Demir Küçükaydın'a Açık Yanıt Yazdır E-posta
Yazar M. Toros Gürkaya   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

9 Mart 2005 tarihinde Özgür Gündem yazarı D. Küçükaydın'ın "Türk Sosyalistlerine Açık mektup " adlı bir makalesi yayınlandı.

Kürt demokratik halk liderlerinden A. Öcalan'ın "Demokratik cumhuriyet" tezi üzerine spekülasyon ve anlam kargaşalığının yoğunlaştığı bir dönemde , Özgür Gündem yazarı D.Küçükaydın'ın "Açık Mektup"unda ortaya konulan düşüncenin kurgusu ve içeriği bizleri bir açıklama yapmayı zorunlu kılmıştır.

Bu kısa yazıda , D.Küçükaydın'ın makalesinde ortaya koyduğu düşüncelerle uzlaşamadığımız farklılıkları ortaya koymaya çalışacağız.

Devamını oku...
 
Em.Süvari Bnb.Fethi Gürcan Hakkında Yeni Harman'la Söyleşi Yazdır E-posta
Yazar Ömer Gürcan   
Pazartesi, 11 Nisan 2005

Ömer Gürcan, idam edilen Süvari Binbaşı Fethi Gürcan’ın 4 çocuğundan biri. Ankara’da yaşıyor. O da bir “süvari” ve o da bir muhalif. İdam edilen darbeci bir babanın oğlu ve bir başka darbenin, 12 Eylül’ün mağduru Ömer Gürcan ile darbe, idam ve bugünler üzerine:


-Babanız, Süvari Binbaşı Fethi Gürcan idam edildiğinde kaç yaşındaydınız?

15 yaşındaydım. 1949 doğumluyum

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 181 182 183 184 185 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 2185 - 2196 / 2220
Image
"Bir yandan batının işçi sınıfı, öte yandan Asya ve Afrika'nın köleleştirilmiş halkları milletler arası sermayenin kendilerini yıkmak ve efendilerine büyük çıkarlar sağlamak için köle durumuna getirilmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç Dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir."
22 Ekim 1922
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 
 
Makaleler: 2757
Web Linkleri: 3
Ziyaretçiler: 31368574
Syndicate
 
left
Top! Top!
right